Son Dakika
20 Ocak 2020 Pazartesi

Bulgaristan’da oturma iznine sahip olmak için

Bulgaristan Güneydoğu Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Aslında AB’nin en genç üyelerinden de diyebiliriz.

24 Mayıs 2018 Perşembe, 18:57

Farklı ve çeşitli kültürlere ev sahipliği yapan Bulgaristan aynı zamanda ılıman iklimi ile de güzel bir yere sahiptir. Bulgaristan devleti birçok avantaj ile beraber kolaylıkları da beraberinde getirmiştir. Bunun nedeni ise hükümetin Bulgaristan’da bulunan demografik kriz üzerindeki olumsuzlukların önlenmesidir.

Bulgaristan’da oturma izni için başvuru istiyorsanız eğer bunu yapmak için bizzat en yakınınızda bulunan Bulgar elçiliği ya da genel konsolosluğa giderek yapmanız gerekmektedir. Bu D tipi Bulgar vizesinin bazı gereklilikleri bulunmaktadır. İlk olarak aile birleşimi ile gerçekleştirebilirsiniz. En az 6 ay süre ile 10 kişiden az yerel vatandaş çalıştırmayan bir yerin kaydettirilmesi gerekmektedir. Gayrimenkul emlak yatırımları, Bulgaristan’da kalmanızı desteklemek amacı ile emekli olan ve yeterli paraya sahip olmayan bir AB vatandaşı, eğer Avrupa vatandaşı ise kişilerin Bulgar ikametgahı, yatırım yolu aracılığı ile Bulgar pasaportu sahipliği ve başvuru için ise 100€ yatırmanız gereklidir.

izmir escort bayan

Gerekli belgeleri ve ücreti sağladığınız takdirde Vatandaşlık başvuruyu yapabilirsiniz.  Daha hızlı şekilde başvuru yapmak istiyorsanız eğer başvurunun gerektirdiği seçenekler dışında yatırım seçeneklerinden birini de gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle Avrupa Birliği üyelerinden birisi olmayan bir ülkenin vatandaşı olmanız gerekmektedir. Pasaportunuzun geçerli olması eğer geçerli değil ise başka bir yabancı seyahat belgesine sahip olmalısınız. Hiçbir şekilde sicilinizde bir sabıka kaydınız bulunmamalıdır. Bulgaristan’a gittiğiniz zaman sahip olduğunuz statü ya da geçmişiniz size zorluk çıkarmamalıdır.

Bulgaristan’da daimi olarak kalıcı ikamet izni almanız için en az başvurudan önce 5 yıl kadar burada yaşamış olmanız gerekmektedir. Yani geçici oturuma sahip olmanız gerekmektedir. İlk Bulgar geçici oturum izninin süresi 5 yıl geçerli olmakla birlikte bir sonraki aşama için size daimi ikamet izni verilir. Eğer Bulgaristan’da ikamet etmek istiyorsanız ve AB üyesi değilseniz kalıcı ikamet izni ile birlikte size beş yıl süreli bir Bulgar vatandaşlığına başvurmanıza izin verilir.

Yatırım yaparak vatandaşlık kazanmanız için 512,000 EUR tutarında bir para yatırmanız gerekir. Yaptığınız bu yatırım devlet garantili ve tamamen geri ödenebilir olduğu sürece 5 yıl boyunca Bulgar vatandaşlığı ve bununla birlikte pasaport da alabilirler. En yakın Bulgaristan Büyükelçiliği veya Genel Konsolosluğuna giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem öncesinde gerekli tutarı yatırın ve yatırımcı D vize başvuru belgelerinizi de hazırlamayı unutmayın.

Bazı durumlarda kişiler hızlı vatandaşlık programı kapsamına hak kazanırlar. Mesela yatırımcı yaptığı yatırımı 2. Yılda iki katına çıkarırsa hızlı vatandaşlık hakkı kazanır. İlk yatırımında sonraki 18 ay içerisinde Bulgar vatandaşlığı ile birlikte pasaportunu da alabilecektir.

Bulgar vatandaşlığına sahip olduğunuz zaman Avrupa’da yaşam ve çalışma hakkınız sınırsız olacaktır. 157’den fazla ülkeyi ve bölgeyi vizesiz seyahat edebilirsiniz. Birbirinden güzel ülkeleri http://www.gezilecek.org/ adresinden de keşfedebilirsiniz. Emlak bakımından çok düşük bir piyasaya sahip olsa da derinine inince aslında maliyetinin de İngiltere gibi ülkelere oran ile üçte bir daha düşük olduğu gözlemlenmektedir. Güçlü ekonomiye sahip olmasının yanında birçok faaliyeti ile de insanları kendisine hayran bırakmaktadır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.