Beyoğlu’ndaki bina neden çöktü

12 Şubat 2016 Cuma, 16:05

Beyoğlu’nda 2 binanın çökmesinin ardından olay yerine gelen İstanbul Valisi Vasip Şahin, incelemelerde bulundu.

Binaların çöktüğü İstiklal Caddesi’ndeki Zambak ve Kurabiye sokaklarına Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’la gelen Vali Şahin, olay hakkında yetkillerden bilgi aldı.

Burada gazetecilere açıklama yapan Şahin, 2 binadan oluşan bloğun çökmek suretiyle yıkıldığını belirterek, şu bilgileri verdi:

“İlk aldığımız bilgilere göre, sevindirici husus, içeride herhangi bir kimse yok. Bina çökmeden önce ikaz edilerek işletme sahiplerince ve komşular tarafından dışarı çıkarılmışlar. Aldığım ilk bilgiler bunlar ama yine de ekiplerimiz gerekli arama tarama çalışmalarını yapacak, enkaz altına bakacaklar. Temennimiz ve bilgilerimiz, enkaz altında kimsenin, yaralı ve can kaybının olmadığıdır. Tabii mevcut binalar, tescilli binalar. Tarlabaşı’ndaki kentsel veya kültürel dönüşümün ne kadar gerekli olduğunu bu yapılardan görüyoruz. Arkadaşlarımız detaylı incelemeleri yapacaklar, daha sonra bilgileri sizlere aktaracağız.”

Binanın 1 bloğunun otel, diğer bloğunun 2 katının lokanta, üst katlarının ise depo olarak kullanıldığını kaydeden Vali Şahin, “İşletmecinin verdiği bilgiye göre, otelde 2 müşterisi varmış. Birisi dışarıdaymış. Diğerinin de ikaz edilerek odasından dışarı çıkması sağlanmış. Alt katlarda işletmeler var, biri köfteci, onun da uyarılarak tahliyesi sağlanmıştır. Yan tarafta bulunan açık otoparkta da araç bulunmadığı bilgisini aldık. İlk bilgiler, içeride kimsenin bulunmadığı yönündedir” dedi.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da  gazetecilere yaptığı açıklamada, çökmenin gerçekleştiği binanın yanındaki yapıların da tedbiren boşaltıldığını ifade ederek, “Etraftaki binaların da yapılacak tespitlerin ardından kullanılıp kullanılmayacağına karar vereceğiz” şeklinde konuştu.

Olay yerinde belediye ve itfaiye ekiplerinin enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz