ABD: PKK ile Görüşün

23 Aralık 2015 Çarşamba, 11:20
John Kirby, Türk hükümeti ile PKK arasında politik bir sürecin başlayacağını umduklarını belirterek, “Türkiye sivilleri korumak için gerekli önlemleri almalı” dedi

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, “Türk hükümeti ile PKK arasında politik bir süreç başlatılmasını umuyoruz” dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında soruları yanıtladı. John Kirby, Türkiye’de Güneydoğu’da son günlerde yoğunlaşan çatışmalar ve sokağa çıkma yasakları ile ilgili yaptığı değerlendirmede “Haberleri görmekteyiz. Türk hükümeti ile PKK arasında politik bir süreç başlatılmasını umuyoruz, tüm Türklere adalet ve kalıcı bir barış getirmek için. Türkiye’nin güvenlik önlemleri alması gerektiğini anlıyoruz, Ancak sivilleri korumak ve hukuksal sorumluluklarını yerine getirmek için gerekli önlemleri de almalı” dedi.   Kirby, Türkiye’nin Irak’ta asker bulundurmasının, yalnızca Irak’ın açık onayı ve isteği üzerine olması gerektiğini söyledi. Kirby, Türkiye’nin Irak’ta gerçekleştirdiği askeri operasyonlara ilişkin ayrıntıları bilmediğini ancak iki ülke arasında sorunun çözümü için yürütülen ikili görüşmelerden memnuniyet duyduklarını söyledi. Türkiye’nin Irak’tan askerlerini çekmeyi açıkladığına ilişkin haberleri gördüklerini belirten Kirby, “Buna olumlu bakıyoruz. Her zaman söyledik, Irak’ta yapılan herhangi bir askeri operasyon Irak’ın egemen hükümetinin onayı ile yapılması gerek” dedi.

İkili ilişkiler sürmeli

Iraklıların, kendi egemenlik haklarını korumak için her hakka sahip olduklarını vurgulayan Kirby, sorunun ikili ilişkiler kapsamında çözülebilecek olduğunu ve bunun sürmesini istediklerini belirtti. Kirby, Türkiye’nin askerlerini çekmemesi, ya da belirli bir tarihe kadar çekmemesi durumunda, ABD’nin dönem başkanlığı yaptığı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bir yaptırım kararı alıp almayacağına ilişkin bir soruyu, “Konseyin henüz almamış olduğu bir karar ile ilgili spekülasyonda bulunmayacağım. Dönem başkanıyız biliyorum ama BM adına konuşmuyorum. Dışişleri Bakanlığı ve Bakan Kerry adına konuşuyorum” diye yanıtladı. Kirby, Türkiye’nin “Türk askeri Musul’dan çıkarsa yerini IŞİD alır” söylemleri ile ilgili soruya da, “Anladığım kadarı ile ki, yine söylüyorum, Türk askeri operasyonları ile ilgili konuşmuyorum. Anladığım kadarı ile Türk askerleri eğitim için oradalar. Şimdiye kadar IŞİD’in bir eğitim merkezini ele geçirdiğini duymadım. Türklerin askerleri ile nerede ne yaptıklarını Türklere sormak gerek. Biz, Irak’ın egemenliğine ve bütünlüğüne saygı gösterilmesini beklemeyi sürdürüyoruz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz