Son Dakika
18 Ocak 2020 Cumartesi

TVYD’den RTÜK’e Tepki

30 Kasım 2015 Pazartesi, 15:15

Televizyon Yayıncıları Derneği, RTÜK’ün son dönemde uyguladığı yayın durdurma cezalarına sert tepki gösterdi. TVYD birçok TV kuruluşunun yayın yapamaz hale getirildiğini belirtirken, Meclis’in RTÜK’ün bu uygulamalarına son vermesi için, yasal değişikliklere gitmesini istedi.

İşte TVYD’den yapılan o açıklama:

Ülkemiz son iki yıl içerisinde dört seçim dönemi geçirmiş ve bu dönemlerde üye televizyon kuruluşlarımız Yüksek Seçim Kuruluve Radyo Televizyon Üst Kurulu tarafından çok ciddi cezalara maruz bırakılmıştır.

YSK ve RTÜK bu olumsuz tutumuyla, seçim döneminde üye televizyon kuruluşlarımızın yayın politikalarına, haberlerin içeriğine ve veriliş biçimlerine dahi karışır duruma gelmiş, üye televizyon kuruluşlarının bazılarını da adeta yayın yapamaz hale getirmiştir.

Bu olumsuz tablo, gelişen ve değişen Türkiye’mize yakışmamaktadır.

Bu sebeple, seçim döneminde yapılacak yayınlara ilişkin olarak televizyon kuruluşlarının yayın politikalarını kendilerinin belirleyebildiği, özgürlükçü nitelikteki yasal düzenlemelerin yapılması gerekliliği zaruri gözükmektedir.

İlerideki seçim dönemlerinde de aynı sorunların yaşanmaması ve üyelerimizin YSK ve RTÜK’ün benzer tutum ve cezalarıyla karşı karşıya kalarak mağduriyetlerine sebep verilmemesi için, seçim döneminde uygulanan 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun başta olmak üzere, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun ve ilgili diğer mevzuatta gerekli düzenlemelerin yapılmasını yeni Meclis’imizden beklemekteyiz.

 

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

 

Televizyon Yayıncıları Derneği

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.