Son Dakika
23 Ocak 2020 Perşembe

Türkiye-Rusya İlişkileri Nereye Gidiyor

27 Kasım 2015 Cuma, 18:38

Türkiye sınırları içerisinde Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından iki ülke arasında başlayan gerginlik yeni bir boyut kazandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Bayburt’ta yaptığı açıklamalarla gerginliğin devam edeceğini ortaya koydu.

HaberDokuz / Özel

RUSYA ATEŞLE OYNUYOR

Bayburt’ta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Haklılığımızın dünya tarafından kabul edildiği bir olayı bahane ederek, bize olmadık ithamlarda bulunmak ateşle oynamaktır. Rusya’ya ateşle oynamamasını tavsiye ediyoruz” derken Türkiye olarak geri adım atmayacakları mesajını verdi.

Rusya’dan gelen açıklamalar ise benzer sertlikle… Öte yandan dün olaylarla alakası olmayan sadece  Türkiye Cumhuriyet vatandaşları oldukları gerekçesiyle Rusya’da gözaltına alınıp, su bile verilmeyen işadamlarına yönelik hareketler son derece basit kaçıyor.

Büyük devlet olmanın gerekliliğini yerine getirmeyen Rusya, önceki gün de yardım tırlarını vurmuş, 8 tır şoförünü öldürmüştü.

Türkmenlerin hakimiyeti altında bulunan Kızıldağ ve Türkmendağı’nı da savaş uçaklarıyla sürekli vuran Rusya, Esad’sız yeni Suriye’de aktif rol almanın hesaplarını yapıyor.

Dünya siyasetinde ve özellikle Ortadoğu’daki petrol savaşlarında kısmen geri planda kalan Rusya, askeri gücünü kullanarak “oyunda ben de varım” mesajını vermek istiyor.

BUNDAN SONRA NE OLUR?

Rusya’nın artık Ortadoğu’dan ayrılma veya Suriye konusunda geri adım atmayacağı kesin. Bu yüzden Türkiye gibi ABD’ye yakın gördüğü veya Suriye politikalarına engel olacağını düşündüğü ülkeler üzerinde baskı kurarak dünyaya mesaj vereceği açık. Bilinçli bir şekilde savaş uçağının sınırları ihlal etmesi ve bu doğrultuda adeta “bizim uçağımı vurun” dediği ortada.

RUSYA’NIN VİZELERİ KALDIRMASI

Rus jetinin vurulmasından önce gayet olağan seyrinde giden Türk-Rus ilişkilerinde geçmiş dönemlerde önemli iyi niyet adımları da atılmıştı. İki ülke arasındaki ticari ve turistik geçişlerin rahat sağlanabilmesi için vizeler kaldırılmıştı. Rusya’dan son gelen açıklamalara göre 2016’dan itibaren Türk vatandaşlarına uygulanan vize muafiyeti tek taraflı olarak iptal ediliyor. Böylece Rusya’ya girişler Türkler için zorlaşak, ticari anlaşmalarda iptaller yaşanacak.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.