Son Dakika
24 Ocak 2020 Cuma

G-20’de Doğu Türkistan Protestosu

15 Kasım 2015 Pazar, 14:20

TÜRKİYE’nin çeşitli yerlerinden Antalya’da bir araya gelen Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri, Çin’in Doğu Türkistan’daki Müslümanlara yönelik saldırıları ve G-20 Liderler Zirvesi’ni protesto etti.

Antalya’da öğle saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen yaklaşık 10 kişilik grup, Çin hükümetinin soykırıma dönüştüğünü belirttikleri uygulamalar nedeniyle her yıl yüzlerce Uygur Türkü olan Müslümanın hayatının sona erdiğini ifade etti. Grup adına açıklama yapan Dünya Uygur Kongresi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, yalnızca ekonomik kriterleri göz önüne alarak gelişmiş ülkeleri belirlemenin, dünyaya yön verenleri bu ülkeler arasından seçmenin, içinde bulunulan kaos ortamının en büyük nedeni olduğu görüşünü savundu. Tümtürk, şunları söyledi:

“İnsanlıktan bihaber, ekonomik gücüne bakarak söz sahibi olanları masanın baş köşesine oturtmaya devam ettikçe dünya barışını ve huzurunu sağlamak çok zor. Doğu Türkistanlılara zulmeden, ekonomik ve siyasi işkence uygulayan, binlerce yıllık tarihi ve kültürü yok etmeye çalışan Çin’i bir kez daha kınıyor, G-20 arasında yer alan ülkeler arsında olmasını anlamıyor ve bir an önce bu hatadan vazgeçilmesini istiyoruz.”

Grup açıklamanın ardından dağıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.