Son Dakika
21 Ocak 2020 Salı

Başkent’te İran’a Sert Tepki

15 Kasım 2015 Pazar, 12:01

İran’da Türklere hakaret eden TV programı sonrasında Güney Azerbaycan Türklerine bir destek de Başkent Ankara’dan geldi.

Tanrıdağ Türkçüler Derneği ve Ötüken Dergisi’nin birlikte organize ettiği Güney Azerbaycan Türkleri’ne destek mitingi Kuğulu Park’ta gerçekleştirildi. Yüzlerce kişinin katıldığı etkinlikte Azerbaycan ve Türk bayrakları açıldı. İran aleyhine sloganlar atıldı.

Burada bir basın açıklaması yapan grup İran’a sert tepki gösterirken, Güney Azerbaycan Türkleri’nin sahipsiz olmadığı mesajını verdi:

Bundan tam bir hafta önce 7 Kasım 2015 günü İran Devlet Televizyonu tarafından yayınlanan bir oyunda, Türklere hakaret edilmiş ve Güney Azerbaycanlı soydaşlarımız şanlı bir direniş başlatmıştır.

Bizler, Türklük adına başlamış bu direniş hareketine destek vermek amacıyla Türkiye Türklüğünü temsilen buradayız. 2006 yılının Mayıs ayında yine Türklüğe yapılan bir hakaret sonucu sokaklara dökülen Türklerin, o gün başlattığı hareket maalesef başarıya ulaşamamıştı. Türklük adına yapılacak her türlü mücadelede ,Türkiye Türkleri olarak her zaman soydaşlarımızın yanlarında olduğumuzu öncelikle kendileri daha sonra İran Rejimi ve taraftarları iyi bilmelidir. Yönetimin Türklerden Farslara geçtiği günden bu yana, Türk düşmanlığı üzerinden ülke temelini oluşturan İran Devleti’nin bu politikası, bir devlet politikasının daha ötesinde genel anlamda İran’da yaşayan Farsların duygularını ve isteklerini de yansıtmaktadır.

Gönlümüzdekini yansıtmayan İran Siyasi haritasının oluşturduğu coğrafyada yaşayan 100 bin Ermeninin anadillerinde eğitim yapma hakları varken 35 milyonun üzerindeki Türk, bilim dilimiz Türkçeyi eğitim olarak alamamakta ve okullarda okuyamamaktadır. Bilim dili Türkçenin okullarda okutulması adına açılan tartışmalar dahi Türklükten korkan rejimi harekete geçirmekte ve bu fikiri dillendirenler hedef olmaktadır.

Fikirlerden dahi korkan Türk düşmanları zulüm yapmakta sınır tanımamakta ve kahraman Türk aydınlarını cezaevlerine tıkarak işkenceler etmektedir. Sadece bireysel zulümle yetinmeyen şeytanlar haksız yere cezaevlerinde tutulan Türklerin ailelerine de zulüm yaparak baskı altında tutmakta ve seslerinin çıkmasını önlemektedir. Bugün düşünce suçları yüzünden İran cezaevlerinde bulunan Türklerin sayısı bildiğimiz kadarıyla 200 civarındadır. İran’ın yıllardır uyguladığı asimilasyon politikalarının başarısızlığı bugün Güney Azerbaycan şehirlerinde ‘’Haray Haray Men Türkem’’ nidalarıyla mücadele gösteren kahramanlar tarafından tescillenmiştir. Türklüğe hakaret Fars kökenli Firdevsi’nin mezarını çiğneyen Timur’un soyundan gelenler Türk’ün topraklarında mağlup edilemeyecek ve düşmanlar karşımızda ezileceklerdir. Tebrizden yükselen sesi yüreğimizde hissettik ruhumuzla sizinleyiz”

BÜYÜKELÇİLİK ÖNÜNDE POLİS MÜDAHALESİ

Eylemden sonra İran Büyükelçiliği’ne yürümek isteyen yüzlerce kişi çevik kuvvet engeliyle karşılaştı. Eylemcilerin “Haray Haray Men Türkem, Bakü, Tebriz, Ankara yürüyoruz Turana, Ne mutlu Türküm diyene” sloganları attıkları görüldü.

POLİS: “BAYRAKLARI İNDİRİN”

Sessiz bir şekilde geri dönüşe geçen eylemcilere polisten müdahaleler gelmeye başladı. Türk ve Azerbaycan bayraklarının indirilmesini isteyen polis, ret yanıtı alınca arbede yaşandı. Bayraklar zorla indirildikten sonra polisler eylemcilerin dağılmasına müsaAde etti.

 

EYLEMDEN GÖRÜNTÜLER 

güney azerbaycan protestosu 2

güney azerbaycan protestosu 3

güney azerbaycan protestosu 4

güney azerbaycan protestosu 5

güney azerbaycan protestosu

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.