Son Dakika
10 Aralık 2019 Salı

Sahipsiz Bedenler, İsimsiz Mezarlar

07 Kasım 2015 Cumartesi, 18:29

Ülkelerindeki iç savaş ve çatışmalardan kaçan, başta Suriyeliler olmak üzere farklı ülkelerden çok sayıda insan, Avrupa ülkelerine ulaşmak için binbir umutla geldikleri Yunan adalarında zor koşullarla karşılaşıyor.

Ege Denizi’nde, yoğun sığınmacı akınına uğrayan noktalardan biri olan Midilli Adası’nda göçmen kabul merkezlerine sığmayan çoğu çocuk ve kadın binlerce kişi, rıhtımda kötü hava koşullarında umutla kendilerini Atina’ya götürecek gemileri bekliyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Yunan adalarında kalacak yer bulunmaması nedeniyle geceyi dışarıda geçirmek zorunda kalan binlerce kadın ve çocuğun cinsel istismar gibi tehlikelerle karşı karşıya kaldığını açıkladı.

Sığınmacıları defnedecek yer kalmadı

Midilli Adası’nda, yerel Yunan makamlarının ve gönüllü vatandaşların gayretlerine rağmen kötü yaşam koşulları nedeniyle her gün birçok sığınmacı hayatını kaybediyor. Ölenler, kimliği belirlenemeden mezar taşlarına sadece rakam yazılarak isimsiz defnediliyor.

Göç akınının yoğun olduğu bazı adalarda sayının fazlalığı nedeniyle ölen sığınmacıları defnedecek yer kalmadığı bildirildi.

Tekne facialarında ve sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybedenler için hazırlanan mezarlıkların dolduğunu belirten yetkililer, Midilli’de 55, Sisam Adası’nda ise 30’un üzerinde cesedin soğutucu konteynerlerde bekletildiğini bildirdi.

Adalarda yaşanan trajedi karşısında çaresiz kaldıklarını belirten yetkililerin, sığınmacılarla ilgili diğer sorunların yanı sıra mezarlık için de çözüm arayışı içerisinde bulunduğu kaydedildi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.