Fazla Mesai ve Fazla Sürelerle Çalışmada Bilinmesi Gerekenler

21 Ekim 2015 Çarşamba, 15:49

Haftalık çalışma süresi olan 45 saati geçen süreler fazla çalışma (fazla mesai), haftalık çalışma süresinin 45 saatin altında belirlendiği durumlarda bu çalışma süresini aşan ve 45 saate kadar yapılan çalışmalar ise fazla sürelerle çalışma olarak adlandırılır.

– 4/1-a (SSK) kapsamında çalışanların, Fazla çalışmalarında (fazla mesaide) işçiye her bir saatlik çalışması için normal ücretinin yüzde 50 fazlası yani bir buçuk katı ödenir. Fazla sürelerle çalışmada ise her bir saatlik çalışma için normal ücretin yüzde 25 fazlası ödenir.

– Günlük çalışma süresi 11 saati aşamaz. Çalışma süresinin bir haftanın çalışma günlerine bölünmesi suretiyle yürütülmesine nitelikleri bakımından olanak bulunmayan işler istisna. Bu işlerdeki çalışma süreleri Haftalık İş Günlerine Bölünemeyen Çalışma Süreleri Yönetmeliğine göre belirlenir.

– Bir işçiye bir yılda en fazla 270 saat fazla mesai yaptırılabilir. Bu sürelerin hesabında yarım saatten az olan süreler yarım saat, yarım saati aşan süreler ise bir saat olarak dikkate alınır.

– Sağlık kuralları bakımından günde en fazla 7,5 (yedibuçuk) saat çalışılması gereken işlerde, gece yapılması gereken işlerde, yer ve su altında yapılan işlerde fazla mesai yaptırılamaz.

– 18 yaşını doldurmamış işçilere, fazla çalışmaya sağlığı elverişli olmadığı raporla belgelenen işçilere, gebe – yeni doğum yapmış veya çocuk emziren işçilere, kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçilere fazla çalışma yaptırılamaz.

– Fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışmada her yılbaşında işçinin yazılı onayının alınması gerekir. Zorunlu nedenlerle veya olağanüstü durumlarda yapılacak fazla çalışmalarda onay alınması gerekmez. (Bkz. Fazla Mesai İçin İşçinin Onayı Gerekir mi ?)

Ayrıca GSS Genel Sağlık Sigortası ile ilgili soru(n)larınız için bize ulaşabilirsiniz.

(isvesosyalguvenlik.com)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz