Son Dakika
06 Aralık 2019 Cuma

Bülent Keneş Serbest Bırakıldı

14 Ekim 2015 Çarşamba, 16:06

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a paylaştığı yazılar ve yaptığı açıklamalarda hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan Todays Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş, avukatlarının yaptığı itiraz üzerine tahliye edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla hakkında yakalama kararı çıkarılan ve 10 Ekim’de İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanan Keneş’in avukatları, müvekkillerinin tutukluğuna itiraz etti.

İtiraz dilekçesinde, İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin tutuklama kararını yeniden gözden geçirmesi, hakimliğin kararını değiştirmediği takdirde tutukluluğa yapılan itirazın bir sonraki mahkeme olan İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilmesi talep edildi.

Kararı gözden geçiren İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği, Keneş’le ilgili verdiği kararın yerinde olduğuna hükmederek, dosyayı İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderdi.

İtirazı karara bağlayan İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği, delillerin toplanmış olması, şüphelinin kaçma ihtimalinin bulunmaması ve adli kontrol hükümlerinin bu kapsamda yeterli olacağı gerekçesiyle, Keneş hakkındaki tutuklama kararının kaldırılmasına hükmetti.

Hakimlik, Keneş hakkında adli kontrol hükümleri uygulayarak tahliye kararı verdi. Adli kontrol hükümleri kapsamında, yurt dışına çıkış yasağı konulan Keneş’in haftada bir gün polis merkezinde imza atmasına karar verildi.

– Olayın geçmişi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatları, Keneş’in, 23 Ağustos 2015’ten sonra paylaştığı birçok tweette “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçunu işlediği iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuş, soruşturma başlatan savcılık, Keneş’i ifadesini almak üzere adliyeye davet etmişti.

Savcılık sorgusunun ardından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen Keneş, nöbetçi İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği’nce hakkında yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakılmıştı.

Hakimliğin bu kararına itiraz eden savcılığın dilekçesinde, Keneş’in serbest kalmasından sonra da Twitter üzerinden ”hakaret” eylemlerine devam ettiği belirtilerek, şüphelinin serbest bırakıldıktan sonra yaptığı basın açıklamasına değinilmişti.

Keneş’in açıklamasında, ”Yaptıklarına pişman edeceğim. Serbest bıraktıklarına pişman olacaklar” şeklinde beyanlarda bulunduğu aktarılan dilekçede, şüphelinin bu eylemine devam ettiği ve suç işleme kastının yoğunluğunu ortaya koyduğu kaydedilmişti.

Dilekçede, bu nedenle Keneş hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılması talep edilmişti.

İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği de itiraz üzerine Bülent Keneş hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarmış, yakalama kararının ardından 9 Ekim’de gözaltına alınan Keneş, 10 Ekim’de çıkarıldığı nöbetçi İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanmıştı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.