Son Dakika
06 Aralık 2019 Cuma

Vitaminler Faydalı mı

09 Ekim 2015 Cuma, 10:18

Çağımızın değişen şartları günlük yaşantılarımızı, yeme alışkanlıklarımızı, uyku düzenlerimizi ve DNA yapılarımız değiştiriyor. Bu değişim süreçlerinde bireylerin topluma uyum sağlayabilmeleri için kendilerinin yaşam düzenlerine göre gıda, ev ve sosyal yaşam düzenlerini kurmaları elzem hale geldi.

Özellikle küresel ısınmanın iklim yapıları üzerindeki dönemsel farklılıklar içeren etkileri, insan yaşamında da farklı sorunların doğmasına neden oluyor. Ara mevsimlerin neredeyse kaybolmaya başlaması, büyükşehirlerdeki artan nüfus birçok yeni bakteriyle birlikte hastalıkların ortaya çıkması sorununu doğuruyor.

Uzmanlar, bilinmeyen hastalıklara, mevsim geçişlerindeki problemlere karşı en doğru çözümün ilaç tedavisi gerektirmeden halledilebilecek çözümler olduğuna işaret ediyorlar. Bunların başında kişilerin alacağı düzenli gıdaların yanında ek takviyeler geliyor. Vitamin, bitki ve yiyecek üçlüsünün en doğru şekilde kullanılması durumunda artan bu hastalıklara karşı vücut direncinin artması, metabolizmanın güçlenmesi ve bireyin günlük yaşamını sağlıklı olarak sürdürebilmesi mümkün.

Vitaminlerin faydaları az gelişmiş ülkelerde her zaman tartışma konusu olsa da, birçok gelişmiş ülkede insanların ek vitaminlerle yaşamlarını sağlıklı sürdükleri gerçek. Çünkü değişen besin ihtiyaçları ekonomik koşulların yetersiz kalması veya bilinçsizlik nedeniyle karşılanamayabiliyor. Bu noktada devreye vitaminler giriyor. Doktor tavsiyesine uyularak, vücudun tepkileri iyi bilinerek alınan doğru vitaminler kişinin günlük yaşamına pozitif katkılarda bulunduğu gibi birçok hastalıktan da korunmaya imkan sağlıyor.

Bitkilerin faydaları da başlı başına bir inceleme konusu olarak karşımıza çıkıyor. Vitaminlerin elde edilmesinde, hammadde görevi gören birçok bitki olduğu mutlak.

Alternatif tedavi olarak önümüze çıkan bitkisel yöntemler son yıllarda ilaç sektörüne de büyük katkılar sağladı. Zamanla uzaklaşılan, değersiz görülen bitkiler şimdi yeniden revaçta olmaya, faydalarının bireylere, ailelere ve topluma kadar uzanan bir değerler silsilesi içinde olduğu görülüyor.

Yiyeceklerin faydaları ise tartışma götürmeyecek bir gerçek… Kısacası bitkiden, vitaminden önce yiyeceklerin doğru bir şekilde hazırlanması ve tüketilmesi hastalıklara karşı insanları en iyi korunma aracı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bedava bonus veren bahis siteleri bedava bonus

tempobet betpas