Son Dakika
09 Aralık 2019 Pazartesi

Yolsuzluğu İtiraf Etti

07 Ekim 2015 Çarşamba, 17:04

Ali Babacan, “Partinin adına AK deyip de yolsuzluklarla mücadele konusunda belli bir duruş ortaya koymazsanız bu bir beka meselesi haline gelir” dedi.

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ekonomi gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Yolsuzluk iddiaları için de konuşan Babacan, “Partinin adına AK deyip de yolsuzluklarla mücadele konusunda belli bir duruş ortaya koymazsanız bu bir beka meselesi haline gelir” dedi.

YOLSUZLUKLA MÜCADELE ADIMLARI

“Şeffafllıkta önemli adımlar attık. Sorunlar yok mu var. Bunların da düzeltilmesi için çabanın büyük bir iradeyle devam etmesi gerekiyor. Yolsuzluk meselesi her ülkede az ya da çok var. Türkiye’yi az grubuna yönlendirmek için adım atmak gerekiyor. Seçilmişler için etik kurallar silsilesi var. Atanmışlar için de. Bu etik kurallar son 20 yılda ortak aklın oluştuğu kurallara dönüştü dünyada. Kuralları yazılı hale getirmek gerekiyor. Kurallara uymayanları da cezalandırmak gerekiyor. AK Parti ne demek? AK yani beyaz, lekesiz. Bu mesela parti için bir beka meselesidir. Partinin adına AK deyip de şeffaflık ve yolsuzluklarla mücadele konusunda belli bir duruş ortaya koymazsanız bu bir beka meselesi haline gelir Burada neler yapılacağıyla ilgili somut adımları listelemiş durumdayız. Kanun metinlerimiz satırına, virgülüne kadar hazır. Daha önce dört siyasi partinin oluşturduğu etik kurallar listesi var. İnşallah seçimlerden sonra da bütün siyasi partilerin bir araya gelip bir etik kurallar listesinin oluşturulmasını istiyoruz.Etik kurallar bazı uygulamalar var, meğer bu uygulamaların olmaması gerekiyor. Muhalefet partilerinden de bu konularda ciddi açıklamalar var. Bu da çok güzel. Seçim sonunda sonuç ne olursa olsun bu konuyu önem vermek en birinci öncelik olmalı. Güven esassa bu meselenin üzerine gitmemiz gerekiyor.”

BAŞBAKAN SON GÜN ARADI, ADAY OLDUM

Babacan yeniden adaylık süreciyle ilgili soruya “Parti tüzüğünde 3 dönemi kuralını yazdık. 7 Haziran’da kural gereği aday olamadık. Tekrar seçim gündeme gelince 3 dönem kuralı devreden çıkmış oldu. Ben başvuru yapmadım çünkü planlarımı ona göre hazırlamıştım. İçinde olduğum ticarete, iş dünyasına geri dönerim hazırlığı içindeydim. Ancak son saatlerde Cumhurbaşkanı ve Başbakanımız Cuma namazı sonrası konuşmuşlar. Başbakanımız aradı ‘seni listeye yazdık’ dedi. Saat 14.30 gibi aradı ve tekrar vatana hizmet çağrısı gelince reddetmek zor oluyor. Onun ötesinde konuşulmuş bir şey yok. Çağrı gelince reddetmedim” sözleriyle yanıt verdi. Babacan, adalet ve eğitim konusunda daha çok şey yapmaları gerektiğini, bu konuda arzu ettikleri şeyleri ortaya koyamadıklarını kaydetti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.