İngilizce Öğrenme İçin Yeni Sistem

06 Ekim 2015 Salı, 12:36

Artık pek çok üniversitede zorunlu olarak yabancı dil hazırlık eğitimi sunulmaktadır. Ayrıca genel derslerin en az %30 oranında İngilizce dili dahilinde verildiği de bilinmektedir. Sunulan bu dersleri anlayabilmek ve öğrenebilmek için sadece gramer konusu değil, bunun yanı sıra başarılı bir yabancı dil seviyesine gelmek de gerekmektedir. Elbette ki yabancı dil yeterlilik sınavlarına girip bu hazırlık eğitim sürecinden geçmek de mümkündür. Yani muaf sayılabilirsiniz. Geçemeyecek gibi bir durumda olursanız eğer, bu hazırlık eğitim sürecini iyi bir şekilde değerlendirmek gerekir. Yabancı dilinizi etkili bir seviyeye getirebilmek için ilk olarak bu dili sevmeniz gerekir. Okulun haricinde dışarıdan bir destek de alabilirsiniz. Neden İngilizce Öğrenmek gerekir, bir de bu konuya değinmek gerekir. Yabancı diller arasında ilk sıralarda gelen İngilizce dili, tüm dünyada her insanın konuştuğu ve bildiği ortak bir dil olarak sayılmaktadır. Bunun yanı sıra günümüzde yaşamımızın her alanında yer edinmiş bir dil niteliği de taşımaktadır. Yapılan yönetim ve işler, görüşmeler, toplantılar, kendi alanınızla alakalı terimler gibi günümüzde hep bir İngilizce dil bağlantılı ve kaynaklı durumlar görülmektedir. İş veren kişiler, bilhassa büyük şirketler sizlerden belli bir düzeyde İngilizce diline sahip olmanızı, konuşmanızı ya da yazmanızı talep etmektedir. Günümüzde belirli kurumların yapmış olduğu araştırmalarda dahi sizlerden belli bir yabancı dil düzeyi istenmektedir. Bu araştırmalar gösteriyor ki, yabancı dili bilmek, anlamak ve konuşmanın yanı sıra yazmak da çok önemlidir. Yabancı dil bilginiz ve düzeyiniz bu şekilde test edilebilir. Bunu sadece belirli kuruluşlar yapmıyor elbette. Piyasada yer edinmiş pek çok firma da bu şekilde taleplerde bulunabiliyor.

Peki, etkili ve başarılı bir yabancı dil hazırlığı nasıl olmalıdır? Eğitim süreci boyunca, yabancı dil desteği mutlak surette almış kabul edilmektedir. Az bir düzeyde de olsa, temel olarak bu dili görmüş, kavramış ve anlamışızdır. Ancak bugün göreceğiniz yabancı dil hazırlık eğitimleri, bütün bu gördüklerinizden çok daha kapsamlı ve farklı olarak aktarılacaktır. Önceden ortaokul ya da liselerde yabancı dil dersleri gramer yani dil bilgisi ağırlıklı olarak sunulmaktaydı. Ancak şimdi, üniversitelerde aktarılacak olan eğitimler gramer yani dil bilgisi, telaffuz, dinleme, konuşma, okuma ve yazma ağırlıklı şekilde aktarılmaktadır. Hepsinden önce, bu yabancı dile karşı bir önyargı taşımamanız gerekir. Yapılan işin, yani yabancı dil öğrenmeyi sevip, istekli bir şekilde sürdürmek gerekir. Elbette ki sizlere yabancı olarak gelen bir dil, ilk başlarda zor gelip anlaşılması güç olan ve belli kurallara sahip olan bir dildir. Ancak bu dil eğitimini isteyip, öğrenmeyi arzulayarak bakıldığında her şey sizler için çok daha kolay bir hale gelecektir. Yani yabancı dili anlamanız kolaylaşacaktır.

Sunulan derslere karşı sorumlu, hazırlıklı ve bilinçli olmak gerekir. Ders zamanlarında bilmediğiniz sözcükleri öğrenebilmek ve unutmamak için ufak bir not defteri tutmanız yeterli olacaktır. İngilizce dersi kapsamında aktarılan yabancı dil kelimelerin anlamlarını ve karşılıklarını, telaffuzlarıyla birlikte yazmanız size kolaylık sağlayacaktır. Yaklaşık bir sene boyunca çok fazla sayıda sözcüğü öğrenebilirsiniz bu doğrultuda. O gün işlediğiniz dersleri, başlıklar halinde temiz bir kağıda geçmeniz elbette ki sizlerin yararına olacak bir durumdur. Yani konuyu hatırlamanız ve daha iyi bir şekilde kavramanız için faydalıdır. Bunun nedeni ise, en etkili öğrenme şeklinin yazarak öğrenme olduğu kanıtı olarak ifade edilir. Hem okuyup hem de yazarak pek çok bilgiyi aklınızda tutmanız daha kolay bir hal alacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz