Fındıklı Protestosu Devam Ediyor

03 Ekim 2015 Cumartesi, 13:43

Kabataş’taki Fındıklı Parkı’nın bir bölümünün metro inşaatı nedeniyle kapatılması protesto edildi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi üyelerinin de aralarında bulunduğu grup, Fındıklı Parkı’nda toplandı.

Burada grup adına konuşan Mimarlar Odası ÇED Danışma Kurulu’ndan Mücella Yapıcı, Fındıklı Parkı başta olmak üzere Kabataş sahilindeki tüm yeşil alanlar ve parkların İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro inşaat şantiyesi haline getirilmek üzere yüklenici şirkete teslim edildiğini öğrendiklerini kaydetti.

Buradaki ağaçların da sökülerek taşınacağını savunan Yapıcı, Fındıklı Parkı’nın Karaköy’den Beşiktaş’a kadar sahilde tek çocuk oynama alanı olduğunu söyledi.

Parkın 7 Temmuz 1993’te SİT alanı ilan edildiğini dile getiren Mücella Yapıcı, “Merkezi-yerel yönetimlerin, ilgili tüm kurumların ve meslek örgütlerinin bu konuda büyük bir sorumluluğu vardır” dedi.

Basın açıklamasına mimar Elvan Gökçe Erkmen, eski CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur da katıldı.

Açıklamanın ardından katılımcılar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından şantiye alanı için dikilen demir direklerden ikisini söktü. Polislerin uyarısı sonucu grup buradan ayrıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz