ABD, Kürt Ordusu Kuracak

03 Ekim 2015 Cumartesi, 14:03

11 Eylül 2001 saldırıları sonrasında Afganistan’dan Ortadoğu’ya birçok coğrafyayı karıştıran ABD, Türkiye’yi yakından ilgilendiren yeni ataklar yapıyor. ABD Başkanı Barack Obama, Suriye’deki politikalarına katkısı olacağını düşünerek ve Esad’ın gidişini hızlandıracağı bahanesiyle Kürt ordusu kuracak.

HaberDokuz / Özel Haber

EĞİT-DONAT MASKESİ

Obama’nın Esad’ı bahane ederek kuracağı Kürt Ordusunu “Eğit-Donat” kılıfıyla pazarladığı görülürken, silahlandırma, eğitim ve lojistik imkanlarının büyük bir kısmının Türkiye’deki İncirlik Üssü’nden sağlanacağı bildirildi.

ABD Başkanı, Türkiye’nin de taraflarından olduğu ‘eğit-donat’ programının ağırlığını Kürt muhaliflere yani PYD’ye kaydırma planlarına ilişkin sinyaller de verdi ve Suriye’nin doğusunda Kürtlerle ‘eğit-donat programı inşa etmeye çalıştıklarını’ söyledi.

Obama, Suriye’de ılımlı muhalif gruplar için uygulanmak istenen eğit-donat programının başarısız olduğunu söyledi ve“Suriyeli muhaliflerin eğit-donat programının beklenildiği gibi işe yaramadığını itiraf eden ilk kişiyim” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz