Son Dakika
22 Temmuz 2019 Pazartesi

NOVA Tercüme ile Sektörü Konuştuk

22 Mayıs 2015 Cuma, 12:20

Bilişim teknolojileri ve ulaştırma sistemindeki gelişmeler, küreselleşme, uluslararası ticaret ve seyahatin önündeki engellerin kalkması, iletişimin önemini her geçen gün artırıyor.

Uluslararası ticarette yaygın olarak İngilizce kullanılsa da, dünyada birçok dil konuşulmakta ve bu dillerin yapıları genel olarak birbirlerinden çok farklı. Toplumlar arasındaki dil engeli uluslararası ticaretin de önündeki en büyük engel olmakta. Ancak, iletişimin önündeki bu bariyeri kaldırmak için tercüme bürolarından destek almak mümkün.

Tercüme sektöründe uzun yıllardır proje koordinatörlüğü yapan, NOVA Dil Hizmetleri’ne mensup Mesut Demirci ile çeviri sektörü ve tercüme hizmetleri hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Kısaca NOVA Tercüme’den bahsedebilir misiniz? 

NOVA Tercüme, 2007 yılında Ankara’da kuruldu. Kaliteli, hızlı ve zamanında tercüme hizmeti sunmayı hedefleyen firmamız; İngilizce, Almanca, Fransızca başta olmak üzere tüm yaygın dillerde hem yazılı hem de sözlü tercüme hizmeti vermekte.

Faaliyetlerini Ankara’da, Eskişehir Yolu, Tepe-Prime İş Merkezindeki ofisinden sürdüren NOVA, dünya geneline yaygın, deneyimli ve profesyonel tercüman ağına sahip.

Tercüme bürolarının en büyük sorunlarından biri yeterli hizmet verememesi. NOVA tercümenin hizmet verdiği çeviri alanları neler?

Müşteri memnuniyeti ve çeviride kalite konularında ciddi hassasiyet gösteren NOVA Tercüme, resmi belgelerden akademik makalelerin çevirisine, hukuki sözleşmelerden tıbbi metinlerin tercümesine kadar oldukça geniş bir yelpazede hizmetlerini sürdürüyor.

2007 yılında kurulmasına rağmen NOVA Tercüme’nin sektör deneyimi çok daha eskilere dayanmaktadır. Profesyonel sözlü ve yazılı yeminli tercüman kadromuzla birbirinden farklı kamu kurumları ve özel kuruluşlara hizmet vererek referans listemizi her geçen gün genişletiyoruz. Yeminli tercüme hizmeti verdiğimiz müşterilerimizin memnuniyeti bizim için ayrı bir önem taşıyor. Ankara merkezli olmamıza rağmen Türkiye’nin ve Dünya’nın farklı yerlerindeki müşterilerimize, simultane tercüme ve çeviri hizmeti vermekteyiz.

nova-dil-2

 

Diğer yazılı çeviri hizmetlerinizden de bahsedebilir misiniz?

Yazılı çeviri alanında özellikle akademik çeviri konusunda oldukça iddialıyız. Örneğin tıbbi makale çevirilerini uzman tıp doktoru tercümanlarımız yapmakta. Mühendislik, sosyal bilimler ya da güzel sanatlar alanındaki makaleleri öğretim üyesi tercümanlarımız çevirmekte, anadili İngilizce olan editörlerimiz kontrol etmekte.

Peki, Yeminli tercüme nedir? NOVA’nın sunduğu yeminli tercüme hizmetlerinden biraz bahseder misiniz?

Farklı dil konuşan taraflar arasında iletişim sağlayan tercümanların doğru, eksiksiz, tarafsız ve aslına uygun olarak tercüme yapacaklarını belgelemeleri gerekir. Söz konusu belgeyi çeşitli koşulları sağlayan ve noterde yemin zaptı imzalayan çevirmenler, yeminli tercüman diye bilinir. Yerli ve yabancı birçok kurum ve kuruluşla çalıştığımızdan neredeyse tüm dünya dillerinde yeminli tercüman kadrosuna sahibiz.

NOVA Tercüme’yi tercih eden müşteriler yazılı veya sözlü tercüme hizmetleriniz hakkında ne gibi yorumlar yapıyor?

Öncelikle İngilizce ve Türkçe olarak hazırladığımız bir memnuniyet anketimiz var. NOVA’dan tercüme hizmeti alan müşterilerimizden iş teslimi sonrasında anketimize katılmalarını istiyor ve bu geri dönüşleri takip ediyoruz. Anketlerden gelen yorumlara dayanarak her gün daha fazla olumlu geri bildirim ve beğeni aldığımızı ifade etmek istiyorum. Üstelik web sayfamızın “Referanslar” bölümünde NOVA hakkında yapılan yorumları yazılı ve görsel olarak yayınlıyoruz.

nova-dil

Memnuniyet anketlerimizle düzenli olarak fikir alış verişinde bulunduğumuz müşterilerimizi çeviri süreçlerimiz hakkında bilgilendirerek sektörde son kullanıcılar arasında bir farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Çünkü müşterilerimizin çeviri sürecini çok basit ve kısa zamanda tamamlanan bir işten ziyade, birden fazla uzmanın birlikte takım ruhuyla ve yardımcı teknolojik araçlarla ortaya koyduğunun bilinmesini tercih ediyoruz.

Örneğin Türkçeden İngilizceye çevrilmesi gereken bir belge olduğunu varsayalım. NOVA’da önce çevrilecek metnin uygunluk kontrolü, sonra uzman bir tercüman ataması, tercüman onayının ardından çeviri sürecinin gerekli bulut teknolojileri üzerinden başlaması sağlanıyor. Ardından süreç boyunca koordinatörler ve tercümanlar arasındaki iletişim sağlıklı bir şekilde yürütülmesi amaçlanırken, çeviri sırasında kullanılacak terminoloji veri tabanı da gözden geçirilir. Bu şekilde çeviride tutarlılık ve zamandan tasarruf sağlanmış olur. Fakat süreç bununla sınırlı değil. Tercüme işlemi bitince ana dili Türkçe olan ve çevirinin konusuyla yakından ilgili, o alanda deneyimli bir editör çeviri kalitesini kontrol eder. Kusursuz bir çeviri teslimi sağlayabilmek amacıyla ikinci bir kontrolden geçmesi için ana dili İngilizce olan başka bir editör de son olarak kalite kontrol işlemlerini tamamlar. Son olarak müşterimize teslim edilen çeviri hakkında geri bildirim istenir ve herhangi bir revizyon talep edilirse çeviri üçüncü kez kontrolden geçer. NOVA Tercüme olarak eksiksiz ve hatasız dil hizmetleri sunma yolunun bu olduğuna inanıyoruz.

nova dil hizmetleri

NOVA Tercüme hakkındaki tüm bilgileri tek röportaja sığdırmamız mümkün değil gibi görünüyor. Sunduğunuz hizmetlerle ilgili merak edilen bilgileri nerelerde bulabiliriz?

NOVA’nın yıllar boyu süregelen başarısını kesintisiz bir çalışkanlığa borçluyuz. Dolayısıyla hakkımızdaki bilgiler bir günde verilecek kadar kısa değil. Bu yüzden herkesin NOVA ve çalışmaları hakkında kapsamlı bilgiye erişebilmesi için düzenli olarak güncellenen ve yeni yayınlarla donatılan bir blog sayfamız mevcut.

NOVA Logo

Son olarak her türlü tercüme ve dil hizmetleri için NOVA ile iletişime geçmek oldukça kolay. Tercüme talepleri ve görüş bildirmek için bizimle iletişime geçmek isteyenler tercume@tercume.com adresimize e-posta gönderebilir. Yüz yüze görüşmeler için Tepe Prime A Blok A-26, Dumlupınar Bulvarı, No: 266, (Eskişehir Yolu 9.Km) Çankaya, Ankara ofisimiz çalışma saatlerinde müşterileri kabul ediyor. Ayrıca 0312 428 04 84 numaralı telefondan, nova.com.tr adresinden de bizimle iletişime geçebilirler.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz