CHP’li Vekil Merdivenlerden Düştü!

20 Şubat 2015 Cuma, 10:56
CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, TBMM Genel Kurulu’nda CHP’li ve AK Partili milletvekilleri arasında çıkan arbedede, CHP Tokat milletvekili Orhan Düzgün’ün merdivenlerden düştüğünü söyledi.
Gerginlik anları ve Düzgün’ün düştüğü merdivenlerin fotoğrafını Twitter hesabından paylaşan Onur, takipçileriyle paylaştığı mesajında, “Az önce Tokat Milletvekilimiz Orhan Düzgün itilerek stenoların yanındaki 15 basamaklı merdivenden düştü. Genel Kurul’da stenoların yanındaki 15 basamaklı merdiven boşluğu çok tehlikeli. Tam tartışmaların olduğu yerde” dedi.

GENEL KURUL’DA ‘YUH, NAMUSSUZ’ SESLERİ GERİLİMİ ARTTIRDI

TBMM Genel Kurulunda geri çekme önergesini CHP’li katip üye Muharrem Işık okumayınca, bazı AK Partili milletvekillerinin ‘Namussuz ve yuh’ diye hakaret etmeleri gerilimi bir kez daha arttırdı.
İç Güvenlik Yasası’nın görüşmelerinde muhalefet milletvekilleri, iç tüzüğe aykırı olarak görüşmeleri sürdürdüğü için TBMM Başkanvekili Sadık Yakut’a tepki gösterdiler ve oturumu kapatmalarını istediler. Ancak Yakut, muhalefet milletvekillerinin isteğini kabul etmedi ve verilen geri çekme önergesini katip üye CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık’a okumasını söyledi. Bunun üzerine muhalefet milletvekilleri, sıralara vurmaya başladı. TBMM Başkanvekili Yakut ise Katip üye Muharrem Işık’a ‘Sayın Işık lütfen okuyun’ dedi. Işık ise çok gürültü olduğunu belirterek okumayı kabul etmedi. Yaşanan tartışmaların ardından birleşime ara verildi.
Bu sırada AK Partili bazı milletvekilleri o an başkanlık divanında bulunan Muharrem Işık’a ‘Namussuz ve yuh’ diye hakaret etti. Buna sinirlenerek Ak Partili vekillerin bulunduğu yöne gitmeye çalışan Işık’ı CHP milletvekilleri tuttu ve Genel Kurul salonundan çıkardı.
Birleşimin tekrar açılmasını ardından gürültü ve protestolara rağmen geri çekme önergesini AK Parti İstanbul Milletvekili olan katip üye Muhammet Bilal Macit okudu.

CHP’Lİ VEKİL MERDİVENLERDEN BÖYLE DÜŞTÜ

MUHALEFET DİRENİYOR

TBMM Genel Kurul’unda muhalefet milletvekilleri, iç tüzükten kaynaklanan haklarını kullanarak ‘İç Güvenlik Paketi’nin çıkmaması için çalışmalarını sürdürüyor.
Kamuoyunda ‘İç Güvenlik Paketi’ olarak bilinen Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşmeleri sert tartışmalarla sürüyor. Muhalefet, yaşanan kavganın ardından Genel Kurul oturumunun kapanmasını istedi. Ancak oturum kapanmadı.
Görüşmeler sırasında ise muhalefet ile AK Partili milletvekilleri kürsüden birbirlerini eleştirdi. Genel Kurulda konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, paketi eleştiren muhalefete tepki göstererek, “Bu yasaya sadece suç eğilimi olanlar karşı çıkar “dedi. Bu sözlere ise muhalefet milletvekilleri tepki gösterdi. Konuşmasını tamamlamasının ardından ise çok sayıda muhalefet milletvekili sataşma olduğunu belirterek söz istedi. Bunun üzerine muhalefet milletvekillerinin tamamı başkanlık divanı önünde kuyruk oluşturarak sataşmadan dolayı söz sırası yazdırdı. Her milletvekiline ise iç tüzük gereği sataşmadan dolayı 2 dakika söz alma hakkı bulunuyor.
Tasarı Genel Kurula gelmeden önce muhalefet, iç tüzükten kaynaklanan bütün haklarını kullanarak tasarıyı geçirmeyeceklerini söylemişti. Muhalefetin bu direnişinin ardından birleşime 5 dakika ara verildi. Ardından da komisyon ve hükümet yerine geçmeyince birleşim 01.45’de, bugün saat 14.00’da toplanmak üzere kapandı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz