Son Dakika
22 Temmuz 2019 Pazartesi

“Öcalan, Hakan Fidan’a Güvenirdi”

12 Şubat 2015 Perşembe, 13:25
HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in yaptığı açıklama eski MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın milletvekili olmak için istifa etmesinin gerekçesini ortaya koydu.

Sırrı: MİT devre dışı. Bir süredir süreç siyasilerle yürüyor ve yürümeye devam edecek…HDP’li Pervin Buldan da, Fidan ve İmralı canisi arasındaki ilişkiden söz ederken, “Öcalan’la son görüşmemizde bize Fidan’ın istifası ihtimalden söz etmemişti. Öcalan, Hakan Bey’e çok güvendiğini bir kaç kez belirtmişti” dedi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın milletvekili aday adaylığı için istifasını değerlendiren HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın Fidan’a çok güvendiğini söyledi. Radikal yazarı Ezgi Başaran, Hakan Fidan’ın istifasını Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan’a sordu. Pervin Buldan, şöyle dedi: “Öcalan’la son görüşmemizde bize böyle bir ihtimalden söz etmemişti. O gün biliyor muydu, emin değilim. Şahsen ben Hakan Bey’in görevinde kalmasını isterdim çünkü, belirli bir güven oluşmuştu. Öcalan, Hakan Bey’e çok güvendiğini birkaç kez belirtmişti. Ama ben, istifa etti diye sürecin aksayacağını düşünmüyorum.” HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise şunları kaydetti: “Sonuç itibariyle çözüm süreci devlet ve Öcalan arasında yürütülüyor. Kişilerden çok kurumlar önemlidir. Onun yerine gelecek kişi ve Kamu Güvenliği Teşkilatı Müsteşarı Muhammed Dervişoğlu da bu görevi pekala ifa edebilir. Ayrıca bir süredir MİT’in süreçteki aktif görevi azalmıştı. Heyet olarak İmralı’ya gidiş sıklığımıza bakarak da bunu anlayabilirsiniz. Eskiden önce MİT heyetiyle görüşüyorduk, sonra biraz siyasilerle görüşüyorduk, sonra İmralı’ya gidiyorduk. Şimdi öyle değil. Bir süredir süreç daha çok siyasilerle yürüyor ve yürümeye devam edecek.”
Başbakanlık’ta görüşme
Öte yandan, İmralı heyetinde de yer alan HDP’li Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile Başbakanlık’ta bir araya geldi. Akdoğan, HDP’li bu iki isimle buluşmadan önce Özel Güvenlik Toplantısı’na katıldı. Toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ve MİT Müsteşar Vekili İsmail Hakkı Musa katıldı.

Yeniçağ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz