Son Dakika
22 Temmuz 2019 Pazartesi

Kobani Olaylarını Öcalan Başlattı

25 Kasım 2014 Salı, 15:09

Doğu illerinde PKK-KCK ile kavga içinde olan HÜDA-PAR’a göre 6-7 Ekim Olayları’nın emrini Öcalan verdi.

6-7 Ekim olayları çözüm sürecinde bir tıkanıklığa neden olmuş ardından hükümet ve HDP arasındaki müzakereler sonucu bu kriz aşılmıştı.

Yaşanan bu süreci değerlendiren HÜDA-PAR Genel Sekreteri ve parti sözcüsü Mehmet Yavuz, 6-7 Ekim olaylarının sorumlusu olarak PKK’yı gösteriyor. Yavuz, internethaber adlı haber sitesine şu açıklamaları yaptı:
“Çatışmasızlığı biz de temenni etmek istiyoruz. Fakat ‘ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz’ şeklinde güzel bir atasözü var. Öncelikle PKK ve bileşenleri dindar insanları IŞİD yanlısı gibi göstermeye yönelik bir algı operasyonu yürüttüler. Kürt halkının içerisinde nerede dindar bir kurum varsa HÜDA PAR’a yakın olabilir, Saadet Partisi’ne yakın olabilir, Ak Parti’ye yakın olabilir, farklı cemaat ve cemiyetlere yakın olabilir fark etmez, ayrım yapmadan bütün bu kurum ve kuruluşları IŞİD’e destek veriyorlar şeklinde lanse edip buna dair bir algı operasyonu yürüttüler.

6-7 Ekim olaylarının başlama emri İmralı’dan geldi. Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan 6-7 Ekim olaylarından kısa bir süre önce Öcalan’ı ziyarete gitmişti. Abisinin şöyle söylediğini ifade etti. ‘Kuzey halkımız IŞİD ve uzantılarına direnç göstersinler.’ Dolayısıyla ilk işaret fişeğini çakan Abdullah Öcalan’dır.

BİR KATLİAM PROVASI
Ardından Kandil ve HDP MYK’sından eş zamanlı olarak halkın Kobane için sokağa dökülme kararı alındı. Ve burada Kürt halkının dindar kurumları hedef seçildi. Dindar kurumlara yönelik neredeyse bir katliam provası gerçekleştirildi. Bu spontane gelişen bir şey değil, sistematik, tek bir merkezden planlanmış ve her yerde aynı vahşetlerin yaşandığı bir şekle büründü. Dolayısıyla burada Öcalan’ın söylediğiniz mesajı veya Demirtaş’ın “Hüda Par ile bir çatışmayı öngörmemiştik” açıklamaları ile bu olayların sonuçlarında ortaya çıkan meseleleri karşılaştırdığımızda sözlerinin açığa düştüğünü görüyoruz. Ama bundan sonraki süreç için temenni etmek isterim ki çatışma olmasın. Bizler Hüda Par olarak elimizden gelen her türlü çabayı gösterdik ve göstermeye devam edeceğiz.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz