Son Dakika
07 Aralık 2019 Cumartesi

Konteyner ile Modüler Yaşam Alanları

18 Kasım 2014 Salı, 00:28

Konteyner, en basit anlatımıyla dikdörtgen şeklinde çelik kutulardır. İlk kullanım alanları taşımacılık sektöründedir. Genellikle fabrikalar ürettikleri ürünleri, uluslararası standartlara göre üretilmiş konteynerler ile sevk ederler. Bu konteynerler TIR kasası, gemi yük alanı, yük trenleri için vagonlarda nakliyeye uygundur. Ve tüm dünyada aynı ölçülerle aynı standartlarda üretilir. Konteynerler yük taşımanın yanı sıra kolay üretim ve sağlamlıkları gön önüne alınarak son dönede yaşam alanı olarak da hizmet vermeye başlamıştır.

Konteynerler müşterilerinin isteğine göre ev, büro, mutfak, tuvalet, depo, yemekhane, yatakhane gibi yaşam alanı olarak üretim yapmaktadır. Konteynerler, yan yana ve üst üste kullanılarak daha geniş, daha farklı, yaşam alanları yaratılmasına imkân sağlar. Konteynerler, standart üretimlerin yanı sıra ihtiyacınıza göre özel olarak üretileceğinden, tam istediğiniz yaşam alanını size sunar.

Konteyner yaşam alanları yüksek bir izolasyon sunar. Üretim aşamasında müşteri isteğine göre ses ve ısı izolasyonları yapılan konteyner her türlü iklim koşulunda kullanıma uygun hale getirilir. Böylece en soğuk ya da en sıcak günlerde bile tam konforu yaşayabilirsiniz.

Konteynerlerin tabanları arzu ettiğiniz şekilde döşenebilir. Konteyner bir ev istiyorsanız parke döşenmiş bir zemine sahip olabilirsiniz. Ya da mutfak olarak kullanılacak konteynerde fayans kaplı yüzeyler rahatlıkla uygulanabilir.

Yaşam alanı olarak konteynerler tüm tesisatları hazır olarak teslim edilir. Konteynerin kullanım alanına göre tuvaleti, banyosu, mutfağı, hazırlanmış, elektrik ve su tesisatı tamamlanmış bir halde fabrikadan çıkar. Bu da hiç bir ek masraf, zaman harcamadan konteyner teslim edildiği anda kullanım imkânı sağlar.

Konteyner binalar kolay taşınabilir özelliktedir. Konteyner binanızın fabrikadan teslimi ne kadar kolaysa, bulunduğu yerden başka bir yere taşınması, yönünün değiştirilmesi gibi işlemler de o kadar kolaydır. Betonarme, prefabrike, çelik konstrüksiyon binaların taşınması imkansızken, konteyner yaşam alanları nakliyede kullanılacak aracın kiralanması dışında hiç bir masraf gerektirmeden taşınabilir. Bu da özellikle şantiyelerde, fabrika sahalarında, arıcılık yapılan alanlarda, çiftliklerde vb. amaçlarda kullanımı daha kolay ve ucuz hale getirir.

Konteyner yaşam alanları oldukça sağlamdır. Konteynerin tanımını yaparken çelik bir kutu ifadesi kullanılır. Çelikten üretilen bu yapılar, yine çelik kapılar kullanılarak güvenliği ve sağlamlığı tartışılmaz bir halde üretilir ve gönül rahatlığıyla kullanılır.  Bir hırsız için çekmecedeki parayı almak ne kadar kolaydır. Oysa çelik kasadaki paraya ulaşmak çoğu hırsız için imkânsızdır.  Konteyner yaşam alanları size çelik para kasası güvenliğini yaşatır.

Konteyner yaşam alanları oldukça hızlı üretilir. Bu hizmeti veren fabrikalar standart ya da özel üretimler için yeterli teknolojiye, ekipmana ve uzman personele sahiptir. Projelendirilen konteyner sadece bir kaç günde üretilebilir ve hemen teslim edilir. Siz kararınızı verdikten sonra sadece bir kaç gün içerisinde arsanızda eviniz hazır hale gelebilir.

Konteynerler, tipik bir dikdörtgen görünümünde olsalar bile, farklı şekillerde yan yana, üst üste getirilerek değişik mimarilerde modeller elde etmenizi sağlar. İki konteynerin yan yana getirilmesiyle geniş bir alan elde edilirken, bu konteynerlerden birinin üzerine bir konteyner daha konularak ikinci bir kat yaratılabilir. Diğer konteynerin üzeri de bu ikinci kat için güzel bir teras görevi görecektir. Bunun gibi çok çeşitli mimari uygulamalar yapılarak, daha geniş, daha güzel yapılara sahip olabilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.