Son Dakika
10 Aralık 2019 Salı

Çınar Kıyak ile Yeni Kitabı “Kayıp Nur Nefis” Üzerine Konuştuk

09 Kasım 2014 Pazar, 19:54

“Türkiye’nin ilk fantastik kurgu romanı yazarı” Çınar Kıyak ile yeni çıkan kitabı “Kayıp Nur Nefis” ve yazarlık çalışmalarını konuştuk.

3 yılda hazırladığı fantastik kurgu romanını Türkiye’deki okuyucuların beğenisine sunan Kıyak, kendisine has üslubu ve yaratıcı kurgusuyla adından epey söz ettirecek.

İlk yazma deneyiminiz ne zaman başladı ?

10 yaşındayken başladı. O zaman kalemi alıp kâğıda 9 sayfalık bir çalışma düzenlemiştim. Konusu bir adayla ilgili küçük çaplı düşündüğüm bir şeydi. Bunu daha o zaman çok sevdiğim bir komşumuz Cem abime, gösterdiğimde benim için güzel ve o yaşta sevinebileceğim sözlerle umut vermişti.

Yazı yazmak ve kitap yazmak arasında ciddi farklılıklar var. Yazılarınızdan sonra kitap yazma süreciniz nasıl başladı, biraz anlatır mısınız ?

Kitap yazmaya başlamam bir güdüydü…Bu güdü, içimde bir yerlerde boşta kalan dışarıya, söze, kelimelere ve görselliğe dökülmek isteyen bir güdüydü. Sanki bir yerlere dökemesem duygumun ve hislerimin bir önemi kalmayacakmış gibi acı çekiyordum. Duyguların çöpe dökülmesi gibi, bu şekilde tarif edebilirim.

İzlediğim film olsun ya da müzik, daha o zaman kitapla alakam olmasa da etkileniyordum ve bunu bir yerlere dökme ihtiyacı hissediyordum. İşte o zaman oldu. Bir film izlemiştim ve etkilenmiştim. O zaman içimde bir şeyler kıpırdandı ve garip hissettim. 17 yaşımda bilgisayarımın karşısına geçtim 65 sayfalık bir çalışma yazmaya başladım.

17 yaşında kitap yazmaya başlamak için ciddi bir birikime ve görsel hafızaya ihtiyaç var. Kitabınızın içeriğini oluştururken nasıl bir yöntem izlediniz ?

Acemice çalışmamı o kadar çok önem vermiştim ki sürekli araştırmalar yapmaya başladım. Odağımı ilgimi sadece kitabıma verdim. Eski ve harabe binaları gezdim. Farklı düşünmeye ve çevremdeki her şeye farklı bakmaya başlamıştım. İçimde titreyen bu güdünün kabuğundan sıyrıldığımı hissediyordum.

röportaj-manşet

17 yaşında başladığınız çalışmanızın sürekliliği nasıl oldu, düzenli yazdınız mı ?

Sonra bu 65 sayfalık çalışmam son buldu ve birkaç ay hiçbir şey yapmadım. İlgilenmemiş ara vermiştim ama sürekli deli gibi düşünüyor ve kurgulamaya çalışıyordum. Moralim kötüydü o zamanlar çünkü kalbimde eksik kalanlar beni tamamlayamıyordu.

Peki bu süreci ne değiştirdi ?

Bir kitap okudum. Adı Hale. Yazarı Alexsandra Adornetto.

Kitabını bitirdiğimde tek düşündüğüm ben de yapabilirim oldu. İçimde tekrar doğan bir o hissiyatla tüylerim diken diken olmuş hayatımla ilgili bir kararı o zaman almıştım.  Bu umut ve hırstı. Geleceğim ve olmak istediğim yapmak istediğim şeyle ilgili. Sonrasında Kayıp Nur Nefis‘i yazmaya başladım.

Oldukça ilginç bir süreçten sonra adeta ilham gelerek yazmışsınız. Kitabınızı nasıl kurguladınız, karakterleri nasıl oluşturdunuz ?

Tümüyle kabuğumdan sıyrılıp hayatımda keyif duyduğum, severek yapmama neden olan kitabımın ilk temelini o zaman attım. Tüm kitaplardan farklı özgün ve çekici olmalıydı. Her bir karakter kurgum bana özel ve düşünülmemiş olmalıydı.. Kitabımı okuyacak tüm okuyucularımın benim gerçekten onların hayal gücüne nasıl dokunabileceğimi hissetmeleri en büyük amacımdı. Okurken, hissedeceği düşüneceği ve etkileneceği her şeyi hep düşündüm düşündüm ve düşündüm.

Kitabınızın ana karakteri Nefis’ten biraz bahseder misiniz ?

Baş karakterlerimden olan Nefis ismini tam bu kitabı yazmaya başlamamdan 6 ay sonra buldum. Gecemi gündüze varana kadar bu ismi aramakla uğraştım ve en sonunda bulduğumda dershanede başımı duvara yaslamış Türkçe dersini dinliyordum.

Nefis ve Arzu,

Arzu, İsteğin dindiremediği duru bir günahı. Nefisse, kalplerimizdeki karanlığa arzu duyan günahı.

Kitabınızı uzun yıllar süren bir emek sonucunda ortaya çıkardınız. Birçok yazarın kitabını bastıracak yayınevi bulamadığı şu zamanlarda bu büyük bir başarı, bu konuda neler söylemek istersiniz ?

Kitabımı yazmak 3 yılımı aldı ve hayalimi gerçekleştirebilediğim için mutluyum. Tek istediğim okuyucularımın, kitabımdan zevk almaları ve onların hayal güçlerini süsleyebilmek.

Kitap çalışmalarınızın devamı gelecek mi ? Türkiye yeni bir fantastik kurgu romancısı kazandığı diyebilir miyiz ?

Bu sadece ilk kitabım bunu üç veya dört seri olarak düşündüm. Sonrasında ele alacağım farklı tarza konulu kitaplar yazmayı düşünüyorum. Tabi bunlar ilk üç kitabımda gelecek talebe bağlı. Ben kendimden çok okuyucularıma ve kitabımın içeriğine önem veriyorum. Okuyucularım benim için önemli. Çünkü bir yazar sadece okunabilen bir kitlesi olduğu kadar bir yazardır.

 

Yorum

  1. mehmet güler

    10 Kasım 2014 at 20:09

    aslan yeğenim.tebrik ederim çok süpriz oldu.çok şaşırdım.içindeki çılgın çocuğu çıkarmışsın dışarı.başarılarının devamını dilerim…..

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.