PKK Yanlısı Akademisyenler Harekete Geçti

08 Ekim 2014 Çarşamba, 03:49

Türkmenlere ve Doğu Türkistan’daki insanlık dramını görmezden gelip, PKK terör örgütünün her mağduriyetinde harekete geçen akademisyenler açıklama yaptı.

Haberdokuz / Özel

Türkiye’nin seçkin üniversitelerinden akademisyenlerin de bulunduğu 159 kişi, PKK terör örgütünün IŞİD karşısında uğradığı yenilgi üzerine harekete geçtiler. Hazırladıkları bildiriyle “acil eylem ve hareket” çağrısı yapan akademisyenlerin hazırladıkları metinde PKK ağzıyla konuşmaları dikkat çekti.

Açıklamada, “Kürtlerle ilgili meseleler üzerine çalışan akademisyenler olarak, vuku bulması çok yakın olan yeni bir insanlık krizinden derin bir biçimde endişe duymaktayız” denildi.

TÜRK ORDUSUNA “İŞGALCİ” SUÇLAMASI

Açıklamanın dikkat çeken bir diğer noktası da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin “işgalci” olarak nitelendirilmesi oldu.

“Dayanışmamızı ifade ederken, bu bildirinin herhangi bir askeri saldırganlık veya işgal çağrısı olmadığının altını çiziyoruz. Buna Türk ordusunun olası askeri işgal planları da dahil. Biz Türk hükümetini halihazırda yürüyen ve umut vaat eden barış sürecinin geleceği için Kürt temsilciler ile iyi niyet çerçevesinde müzakere yürütmeye davet ediyoruz. Rojava’nın Kürt siyasi temsilcilerinin de defalarca açıkladıkları üzere, eğer kendileri meşru otorite olarak tanınır, kendilerine gerekli silahlar, insani yardım ve diğer destekler sağlanırsa, İŞİD tehdidini bertaraf edebilecek kabiliyete sahipler.”

 

Bildirgede, İstanbul Şehir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mesut Yeğen, Dicle Üniversitesi’nden Doç. Dr. Aziz Yağan, Michigan Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ananth Aiyer, Boğaziçi Üniversitesi’nden Yard. Doç Seda Altuğ, Harvard Üniversitesi’nden Dr. Daria Bocharnikova, Franklin and Marshall Koleji’nden Prof. Dr. Dr. Antonio Callari, Columbia Üniversitesi’nden Prof. Dr. Dr. Hamid Dabashi’nin de bulunduğu 159 akademisyenin ismi bulunuyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz