Son Dakika
07 Aralık 2019 Cumartesi

Akademisyen Maaşlarına Zam Geliyor

06 Ekim 2014 Pazartesi, 00:38

Uzunca süredir konuşulan akademisyen maaşlarına zam hakkında Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan önemli bir açıklama geldi. Davutoğlu partisinin bayramlaşma törenin genç akademisyenlere müjdeyi verdi.

HaberDokuz / Özel Haber

“ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİNE %35 ZAM YAPACAĞIZ”

Davutoğlu araştırma görevlilerine yapacaklarını belirttikleri zam oranını %35 olarak açıkladı.

Davutoğlu “İnşallah bayramı müteakip yapacağımız bir yasal  düzenlemeyle akademisyen kadrosunda çalışan araştırma görevlilerimizle Maliye’de,  Hazine’de, Dışişleri’nde, diğer yerlerde göreve başlayanlar arasındaki fark  tamamıyla kapatılacak ve yaklaşık yüzde 35’lik bir zam ile genç  akademisyenlerimiz de diğer bütün akranları gibi aynı haklara sahip olacaklar”  diye konuştu.

ZAM BAYRAMDAN SONRA GELEBİLİR

Başbakan Ahmet Davutoğlu akademisyen maaşlarına yapılacak zamla ilgili olarak bayramdan sonrasını işaret etti. Davutoğlu: “Arife günü toplanarak son düzenlemeleri yaptık. Bize iki bayram yaşatın diye araştırma görevlilerinden mesaj geldi. Kendi ilim adamlarına sahip çıkamayan bir ülke geleceğe damga vuramaz, sahip çıkamaz. Çalışmalar başlamıştı. Bayramdan sora  yapacağımız yasal düzenlemeyle akademisyen kadrosunda çalışan araştırma görevlilerimizle  maliyede, hazinede, dışişlerinde diğer yerlerde çalışanlar arasındaki fark kapatılacak. Yüzde 35 bir zamla genç akademisyenlerimiz de diğer bütün akranlarıyla eşit haklara sahip olacak”

AKADEMİK ZAM KİMLERİ KAPSAYACAK

Uzunca bir süredir konuşulan akademik zamma ilişkin Davutoğlu’nun açıklamaları birçok kesimde kafa karışıklığına yol açtı. Davutoğlu zamla ilgili olarak araştırma görevlilerini işaret ederken diğer akademik kadrolardan bahsetmedi. Zammın araştırma görevlilerini kapsaması durumunda, öğretim görevlilerinin ve öğretim üyelerinin maaşlarının ne olacağı merak konusu oldu.

ZAMMIN TÜM AKADEMİK KADROLARI KAPSAMASI BEKLENİYOR

Davutoğlu’nun “genç akademisyenler” olarak nitelendirdiği araştırma görevlilerine ilişkin %35’lik zam miktarının tüm akademik kadroları kapsaması bekleniyor. %35 zam yapılması durumunda ortalama 2.300 TL olan araştırma görevlisi maaşının 3.000 TL seviyelerine çıkması muhtemel gözüküyor. Bu durumda yardımcı doçentten daha fazla alacak olan araştırma görevlilerinin, eşitsizliğe yol açacağı mutlak. Dolayısıla yapılan haberleri ve Davutoğlu’nun açıklamaları değerlendirirken akademik kadroların en alt düzeyi olan araştırma görevlisi maaşlarından başlayarak hiyerarşik bir şekilde zammın yansıtılması bekleniyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.