IŞİD Militanlarına Misafir Muamelesi

06 Eylül 2014 Cumartesi, 20:40

Şanlıurfa’da bulunduğu sırada, devam eden bir duruşmaya katılmadığı için gözaltına alınan gazeteci Mehmet Bozkurt, nezarethanede IŞİD militanlarıyla sekiz saat geçirdi. Yaklaşık iki aydır 30 militanın polis merkezinde tutulduğunu iddia eden Bozkurt, “Çoğu Araplardan oluşan militanlar, karakolun içerisinde rahatça geziniyor, son model telefonlarıyla ilahiler dinliyordu, üstelik kapıları bile kapalı değildi” dedi.

Geçen hafta yaşadığı sıra dışı geceyi Taraf’tan Tunca Öğreten’e anlatan Bozkurt, şu ifadeleri kullandı: “Beni merkeze getiren sivil memur bile gördüğü manzara karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Merkezdeki başka bir polisle konuştuklarına bizzat şahit oldum. Militanların ne zaman savcılığa sevk edileceğini soran memura merkezdeki polis, ‘Jandarma farklı zamanlarda, sınıra yakın yerlerde yakalamış bunları. Gözaltında değiller. Tedbir amaçlı burada tutuyoruz. Ne zaman serbest bırakılırlar belli değil. Ankara’dan haber bekliyoruz’ dedi.

IŞİD, SİGARA İSTEMİYOR

Kapısı kilitli ayrı bir nezarethanede, IŞİD militanlarıyla birlikte kalmamın güvenli olmayacağı gerekçesiyle, tutuldum. IŞİD militanları nezarethane olarak kullanılan geniş odalarda kapısı sonuna kadar açık ve rahatça dolaşacak şekilde kalıyordu. Tek kapalı tutulan benim götürüldüğüm ‘güvenli’ odaydı. Militanların topluca namaz kılıyordu. Çoğu Arap olan grupta Çeçenler ve Fransızca konuşan bir militan da vardı. IŞİD’ciler tepki gösterdiği için farklı suçlamalardan gözaltında tutulanların sigara içmesine izin verilmiyordu. IŞİD militanları merkez içerisinde sigara içildiği için çok sert tepki göstermişler. Hatta bir gün polislerin üzerine bile yürümüşler. Aralarında ciddi ağız dalaşları yaşanmış.

POLİS ALLAH’A EMANET

Nezarethanedeyken polis memurlarına militanlarla ilgili sorular sordum. Aralarında sadece birkaçı çok az Türkçe konuşabiliyormuş. Polisler kendi odalarından çıktıktan sonra doğrudan militanların kaldığı salona giriyorlar. IŞİD militanlarının orada kalması polisleri oldukça yormuş. ‘Can güvenliğiniz tehlikede değil mi’ dediğim zaman, ‘Allah’a emanetiz’ dedi. Bu durumdan rahatsız olduklarını açıkça ifade etti.”

NAMAZLARI FARKLI

Bozkurt, sabah savcılığa götürüleceği haberini aldıktan sonra militanların topluca namaz kılmasına da şahit olmuş. IŞİD’çilerin namaz kılma biçimlerini “dikkat çekici” olarak tanımlayan Bozkurt, “Kıyam hareketini, ellerini göbeğinin altına koyarak değil de, kadınlarınki gibi göğüslerinde tutarak yapıyorlardı” dedi. Bozkurt, IŞİD’cilerin rahatça hareket ettiği Şanlıurfa Asayiş Şube Müdürlüğü’nden savcılığa kelepçeyle götürüldüğünü de belirtti.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz