Son Dakika
07 Aralık 2019 Cumartesi

IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyon

28 Ağustos 2014 Perşembe, 03:47

ABD, IŞİD’e karşı ‘Uluslararası Koalisyon’ kurma kararı aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, günlük basın toplantısında, ABD’nin Türkiye’ye Suriye sınırını daha etkili kontrol etmesi için götürdüğü talebin sorulması üzerine, ABD’nin IŞİD tehdidine karşı uluslararası bir koalisyon kurma gayretinde olduğunu, bu koalisyonda doğal olarak Türkiye’nin de bulunmasını istediklerini söyledi.

Posta212’den İlhan Tanır’ın aktardığı habere göre; Psaki şunları söyledi: ”IŞİD tehdidine karşı olarak bölgede ve Avrupa’dan bir koalisyon kurma gayretlerinden bahsettim. tabiatıyla Türkiye ile de bu ülkelerden biri olarak konuşuyoruz. Türkiye, terörle mücadelede ABD’nin uzun dönemli bir ortağıdır. Global Terörle Mücadele forumunda Türkiye, ABD ile birlikte eşbaşkanlık yapmaktadır. Tabi ki Türkiye ile IŞİD’in kapasiteleri ve imkanları ile IŞİD’e karşı beraber çalışmak üzere görüşüyoruz,” dedi.

Daha önceden ABD, bu yönde Türkiye’nin Suriye sınırını kapatması için talep götürdü mü sorusuna ise, Psaki, bu konuda herhangi bir yorumunun olmadığını söyledi. Aynı yönde bir başka soruya karşı da Psaki, ‘Türkiye ile geniş yelpazeli görüşmeler’ yapıldığını ama ‘detay veremeyeceğini’ söylemekle yetindi.

ABD, IŞİD’İ SURİYE’DE VURMAYA HAZIRLANIYOR

Pazartesi akşamı Beyaz Saray yönetimi Suriye içine hava saldırılarına bir adım daha yaklaştı. Başkan Obama, Suriye semalarında IŞİD güçlerini izlemek üzere insansiz hava taşıtlarının gönderilmesine izin veren karari imzaladı.

Amerikan savunma bakanlığı yetkililerinin Amerikan basınına verdiği bilgilere göre, Obama’nın kararı sadece insansız hava taşıtları için de değil, aynı zamanda pilotlu keşif uçaklarınin da Suriye’de görev yapmasına izin veriyor. Bu keşif uçaklarının U2 isimli ‘görünmez’ olarak adlandırılan ve radarlara karşı özel donanımlı ajan uçakları olma ihtimali yüksek.

ışid

ABD’nin şimdilerde açıkça uluslararası bir koalisyon kuruyor olması ve Türkiye’yi de bu koalisyonda görmek istiyor oluşu, Türkiye’nin halen 49 diplomatı IŞİD’in elinde bulunuyor olması itibariyle, Türkiye’yi zor bir pozisyonda bırakıyor.

kaynak: Post 212 (İlhsan Tanır) ve Oda Tv

ışid-abd
el bağdadi IŞİD ABD İlişkisi

ırak savaş uçağı IŞİD ABD İlişkisi
kürdistan1 IŞİD ABD İlişkisi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.