Son Dakika
14 Aralık 2019 Cumartesi

Suriye Sınırında PKK Karakolları

24 Ağustos 2014 Pazar, 05:58

Genelkurmay’dan yapılan son açıklama sonrasında Türkiye’nin Suriye sınırının hemen yanı başında PKK’nın hakimiyet kurduğu ortaya çıktı. Genelkurmay’ın açıklamasına göre PKK terör örgütünün Suriye kolu olarak faaliyet gösteren PYD’nin karakolları Türkiye’den görülebiliyor. Süreç öylesine bir hal aldı ki PYD’nin karakollarından çıkan teröristler ateş açıp geri dönebiliyorlar.

HaberDokuz / Yorum Haber / Batuhan Çolak

PYD KARAKOLUNDAN ÇIKIP ASKERE ATEŞ AÇTILAR

Genelkurmay Başkanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada Suriye sınırının güvenliğini sağlayan Kara Kuvvetleri 4’üncü Hudut Alay Komutanlığı (Kızıltepe/ Mardin) Serdar Hudut Karakolu‘na bağlı askerlere ateş açıldığı bilgisine yer verildi.

TSK’dan yapılan açıklama şu şekilde:

“Türkiye-Suriye hududunda, Kara Kuvvetleri 4’üncü Hudut Alay Komutanlığı (Kızıltepe/ Mardin) Serdar Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, 15 şahsın, Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollardan geçmeye çalıştığı tespit edilmiştir.

Tespit edilen bu durum üzerine, bölgeye sevk edilen Hudut Devriye Timini (HDT) gören şahıslar Suriye istikametine geri kaçmışlar ve yasa dışı geçiş teşebbüsü engellenmiştir. Bilahare, aynı bölgede Suriye tarafında PYD kontrolü altında bulunan “Birkneys” karakolundan çıkan Transit marka bir araç, hududa yaklaşarak 400 metre mesafede durmuş ve araç içerisinden inen iki şahıs hedef gözeterek HDT aracına Kaleşnikof Piyade Tüfeği ile dört el ateş etmiştir. Açılan ateşe HDT tarafından anında karşılık verilmesi üzerine, söz konusu şahıslar araca binerek geldikleri “Birkneys” Karakolu istikametine kaçmışlardır.”

NEDEN SICAK TAKİP YAPILMADI

Genelkurmay’ın bu açıklamasından sonra sınırların hemen yanı başında PKK’nın karakollar kurduğu resmiyet kazandı.

Yine açıklama esas alındığında bu karakollardan çıkan teröristler, araçlarla Türkiye’ye yaklaşıp ateş açıp geri dönebiliyorlar.

Genelkurmay’ın açıklamasıyla birlikte akıllara “neden sıcak takip yapılmadı” sorusu geldi.

pyd-pkk

Kaleşnikofla yapılan saldırıda sınırı korumakla görevli TSK aracının 4 kez vurulduğu da açıklamanın bir diğer ayrıntısı.

Peki o kurşunlardan biri Mehmetçiğe gelseydi…Bunun hesabını kim verecekti ?

Daha geçen hafta sınırın öte yanından geldiği belirtilen teröristler Van’da 24 yaşındaki teğmen Emre As’ı şehit etmişlerdi. Olayın failleri yakalanamamıştı.

Sınırın dibine kadar yaklaşan teröristlerin ateş açılması neden bekleniyor, neden öncesinde müdahale edilmiyor, böylesi bir durum karşısında sıcak takip hakkının kullanılması gerekmiyor mu ?

SINIRIN YANINDA PKK’NIN KARAKOLLARI VAR

Suriye’nin kuzeyinde uzundur sürdürülen PKK’nın güçlendirilmesi çalışmaları sonuç vermiş gibi gözüküyor. Genelkurmay’ın açıklamasındaki bu bölüm oldukça dikkat çekici:

“…aynı bölgede Suriye tarafında PYD kontrolü altında bulunan “Birkneys” karakolundan çıkan Transit marka bir araç…”

Resmi açıklamadan da anlaşılacağı üzere Suriye’de PYD’nin karakolları ve bu karakolların isimleri TSK tarafından biliniyor.

Terörün en yoğun yaşandığı 1990-1994 arası dönemde de askerlere zaman zaman sınır ötesine çıkmayın, sıcak takip yapmayın talimatının yapıldığı biliniyor.

Bu dönemi bizzat yerinde yaşayan komutanlar daha sonrasında çıkardıkları kitaplarda, katıldıkları televizyon programlarında dönemin siyasilerinin sıcak takibi zaman zaman durdurduğunu ve bu durumun PKK’nın bitirilmesini engellediğini ifade etmişlerdi.

Günümüzdeki tabloya bakıldığında da benzer bir durumun oluştuğu görülüyor.

Sınırın öte tarafında PKK karakollar oluştururken, buradan çıkan teröristler askere ateş açıp geri kaçabiliyor.

Bu durum karşısında TSK ise “basın duyurusu” yapmakla sınırlı bir görev yerine getiriyor.

pkk-van-saldırı

ışid-pkk

pkk-bingöl-festival

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.