Davutoğlu Kabinesi Kimlerden Oluşacak?

24 Ağustos 2014 Pazar, 17:09

Yeni Dışişleri Bakanı kim olacak? Çözüm sürecinin yeni patronu kim olacak? İşte Ankara kulislerinde konuşulan isimler…

Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun da Başbakan adayı olmasının ardından Ankara’da boşalan koltuklar yeni sahiplerini bekliyor. Davutoğlu’nun boşaltacağı Dışişleri Bakanlığı için kulislerde Hakan Fidan, Mevlüt Çavuşoğlu ve Volkan Bozkır, Köşk Genel Sekreterliği için ise İbrahim Kalın ve Münir Karaloğlu’nun isimleri telaffuz ediliyor.

Yeni kabine kulislerinin yoğunlaştığı Ankara’da gözler bir yandan da Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği gibi kritik atamalara çevrildi.

Kabinenin yanı sıra kritik makamlar için Ankara kulislerinde konuşulan isimler şöyle:

DIŞİŞLERİ: Başbakan ve AK Parti genel başkan adayı Ahmet Davutoğlu’nun boşaltacağı Dışişleri Bakanlığı koltuğunu, güveneceği bir isme emanet etmek istediği belirtiliyor. Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı’na danışmanı Ali Sarıkaya’yı getirmek istediği iddia edilmişti ancak Sarıkaya, Başbakan Başdanışmanı oldu. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın adı da Dışişleri Bakanlığı için sıkça gündeme geliyor. AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğluve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır’ın adları da sık sık bu koltuk için dile getiriliyor.

ÇÖZÜMÜN PATRONU: Davutoğlu kabinesinde, “çözüm süreci”nin emanet edileceği bakan da merakla bekleniyor. Kabineye Başbakan Yardımcısı olarak girmesi beklenen Yalçın Akdoğan’ın, “çözüm sürecinin yeni patronu” olabileceği belirtiliyor. Ayrıca, seçimlere 3 ay kala istifa etmesi gereken bakanlardan olan İçişleri Bakanı Efkan Âlâ’nın da kabine içi kaydırmayla Başbakan Yardımcısı olarak çözümü koordine edecek makama getirilebileceği, böylelikle seçim sürecinde de kabine dışında kalmasının önüne geçilebileceği ifade ediliyor.

KÖŞK GENEL SEKRETERİ: 28 Ağustos’ta Çankaya Köşkü’ne çıkacak olan Erdoğan’ın, genel sekreterliğe yapacağı atama konusunda da çeşitli isimler dile getiriliyor. Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın’ın ismi, Çankaya Köşkü Genel Sekreterliği için sık sık telaffuz ediliyor. Genel Sekreterlik için kulislerde dolaşan bir başka isim ise Erdoğan’ın hemşerisi Bursa Valisi Münir Karaloğlu

yeni-kabine

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz