Ahmet Davutoğlu Resmileşti

22 Ağustos 2014 Cuma, 00:55

Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra merak konusu olan “yeni Başbakan kim olacak” sorusu cevabını buldu. Daha önce sitemizde de yer verdiğimiz isim Ahmet Davutoğlu AKP’nin önce Genel Başkanı sonrasında ise Başbakan olarak görev yapacak.

Erdoğan, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrasında yaptığı açıklamayla Davutoğlu ismi resmiyet kazandı. Erdoğan’ın konuşmasından ana başlıklar şöyle:

“Kongrede delegelerimizin takdiriyle genel başkan olması durumunda Türkiye Cumhuriyetinin 62. hükümetinin Başbakan adayı da belki biraz acele ediyorum ama, aynı şekilde mevcut Dışişleri Bakanımız, Konya Milletvekilimiz Ahmet Davutoğlu’dur.”

“Ahmet Davutoğlu kardeşimizin bu görevlere aday olmasında paralel yapıyla mücadele azmi ve kararlılığı da önemli bir etken olmuştur.”

“Süreci suhulet içinde, barış içinde, dostluk ve kardeşlik hukuku içinde belli bir noktaya getirdik.”

“Partimiz içinde nifak, ayrışma, fitne çıkmasını bekleyenler, bugüne kadar olduğu gibi, genel kurula kadar da ardından başlayacak süreçte de inşallah hayal kırıklığına uğrayacaktır.”

ahmet-davutoğlu2

“(Üç dönem kuralı) Bu siyaseti bırak anlamına gelmiyor tam aksine diyor ki ‘Sen üç dönem sadece parlamentoda görev yap, bir dönem ara ver, ondan sonra devam edeceksen yine devam et. Parti kademelerinde yine çalış mani yok.’ Farklı yerlerde, bakın şu anda bakan yardımcılarımızın birçoğu bizim eski milletvekillerimiz. Şu anda milletvekillerimizin içinden büyükelçi olan arkadaşlarımız bile var. Demek ki bunların hepsi olabiliyor. Yani çalışmak isteyene alan bol, hepsi olur.”

“AK Parti büyük bir ailedir. Şu anda Türkiye’de üye sayısı itibariyle 9 milyonu aşkın üyeye sahip bir numaralı parti AK Parti’dir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanlığına destek noktasında, katkı noktasında, mensubiyet duygusunu da ortaya koymada yaklaşık 1 milyon 600 bini aşkın kişi buraya bağışta bulunmak suretiyle bir mensubiyet duygusunu, aidiyet duygusunu ortaya koymuştur.”

“Kabinenin Davutoğlu idaresinde aynı kararlılıkla devam edeceğine inanıyorum. Gerek paralel yapıyla mücadelede gerek çözüm sürecinde cumhurbaşkanı olarak bizzat şahsım Sayın Davutoğlu’nun yanında olacağım bundan kimsenin şüphesi olmasın.”

“Belli çevrelerde partimizi karıştırmak, partimiz içinde çatlak oluşturmak için gayret gösterenler oldu. Bunları herkesle paylaşamayız. Partimiz bu operasyonların hiçbirine eyvallah demedi. Bu tuzakların hiçbirine düşmedik.”

“Adayımız, çok yoğun istişareler neticesinde belirlenmiştir. Partimizin kuruluşundan bugüne kadar gelen kriterler ve tecrübe ışığında, liyakat ve ehliyet kriteri, hassasiyeti gözetilerek belirlenmiştir. Partimiz içinde herhangi bir kırgınlık oluşmamıştır, oluşacağına da asla ihtimal vermiyorum.”

İŞTE HABERDOKUZ’UN GÜNLER ÖNCESİNDEN AYRINTILARIYLA YAZDIĞI O HABER:

akp-genel-başkan

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz