PKK’lı Teröristin Heykeli Yıkıldı

19 Ağustos 2014 Salı, 14:38

PKK’lıların Diyarbakır’ın Lice ilçesinde diktikleri terörist heykeli bu sabah yapılan operasyonla yıkıldı. PKK’nın bölgede provokasyon geliştirme çabaları boşa çıktı. Çıkan olaylarda 1 PKK’lı öldü.

HaberDokuz / Özel Haber

OLAYLARDAN GÖRÜNTÜLER

SABAH 06.00’DA ASKERİ OPERASYON BAŞLADI
PKK’lıların diktiği heykelin bir anda ülke gündemine oturmasıyla birlikte savcılıkta harekete geçti. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “terör örgütü propagandası yapıldığı” gerekçesiyle soruşturma başlattı. Lice Sulh Ceza Mahkemesi de heykelin “suç unsuru ve propaganda aracı” kararın vermesinden sonra, el konulması kararlaştırıldı.

OPERASYON DÜZENLENDİ
Mahkemenin el koyma kararının ardından güvenlik güçleri bu sabah saat 06.00 sıralarında heykeli kaldırmak için bölgeye operasyon düzenledi. Operasyon düzenleneceği haberini alan PKK’lı gruplar bölgeye giderek askeri güçlere patlayıcı maddeler, roketatar, tüfek, otomatik silah, havai fişek ve zaman zaman da ateş açarak karşı koydular.
askeri araç saldırı lice

Çıkan olaylar hızlı bir şekilde bastırılırken, 1 PKK’lının olay yerinde öldüğü bildirildi.

Askeri güçlerin operasyonundan sonra PKK’lı Mahsum Korkmaz’ın dikilen heykeli yerinden sökülerek kaldırıldı. 4 Günlük heykel rezaleti böylece son bulmuş oldu.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN DEZENFORMASYON
PKK’lı heykelinin yıkılması sürecinde sosyal medya üzerinde başlatılan kampanyalar da dikkat çekti. Twitter ve facebook üzerinden “devlet halka ateş açarak ilerliyor” şeklinde yalan ve provokasyon dolu çok sayıda yorumlar atıldı. Belirli platformlar ve forumlar üzerinden konu manipüle edilmek istendi. Ancak bu girişimler de sonuçsuz kaldı. PKK’nın son yıllarda propagadan amacıyla internetten çok yoğun bir şekilde yararlandığı biliniyor.

lice heykel yıkılması

HELİKOPTERLERİ DÜŞÜRMEK İSTEDİLER
Olayların ardından yapılan değerlendirmelerde PKK’lıların Mehmetçiği doğrudan hedef aldığı istediği anlaşıldı. Operasyon sırasında Helikopterlere ateş açıldı, 2 helikopterde 6 farklı kurşun izi bulunduğu açıklandı.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada olaylarla ilgili önemli bilgiler paylaşıldı. İşte o açıklama:

“Diyarbakır / Lice Yolçatı Köyü bölgesinde inşa edilen, terörist heykeli bir operasyonla kaldırılmıştır. İcra edilen operasyona katılan birlikler, 19 Ağustos 2014 tarihinde saat 09:45’te üs bölgelerine dönmüşlerdir.

Birliklerin sözde mezarlığın bulunduğu yere intikali ve söz konusu heykelin kaldırılması esnasında, aralarında Bölücü Terör Örgütü mensuplarının da bulunduğu 200-250 kişilik grup tarafından; 19 Ağustos 2014 tarihinde 06.20 – 09.00 saatleri arasında, Roketatar, Piyade Tüfeği ve El Yapımı Patlayıcı maddelerle silahlı saldırıda bulunulmuş, yapılan silahlı saldırıya unsurlarımız tarafından anında karşılık verilmiştir.

lice-pkk-mezarlığı

Üs bölgelerine dönen birliklerin araçlarında yapılan incelemede, araçlara çok sayıda merminin isabet ettiği, atılan mermilerden birisinin bir KİRPİ aracının koltuğuna ve bir merminin de 1’inci Jandarma Komando Alay Komutanının da içerisinde bulunduğu Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracının camına isabet ettiği tespit edilmiştir.

Bu faaliyetlerin icrası esnasında, Bölücü Terör Örgütü mensuplarınca birliklerin emniyetini havadan sağlayan helikopterlere de ateş açılmış, taarruz helikopterlerinin karşılık vermesi sonucu ateş kesilmiştir. Taarruz Helikopter Kolunda bulunan iki helikopterde toplam altı mermi izi tespit edilmiştir.

Terörist heykelininin kaldırılmasını protesto etmek maksadıyla, Diyarbakır / Lice-Hani karayolu, Hani Serenköy bölgesinde Bölücü Terör Örgütüne müzahir bir grup tarafından kesilmiş ve yoldan geçmekte olan üç araç yakılmıştır”


pkk bingöl festival Şehit Ailelerinden Terörist Heykeline Tepki

mahsum korkmaz Şehit Ailelerinden Terörist Heykeline Tepki

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz