Bedellide Yaş Sınırı

16 Ağustos 2014 Cumartesi, 13:23

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlikle ilgili bazı medya organlarında ve internette çıkan söylentilele ilgili konuştu. Bedelli askerliğin çıkması durumunda 28 yaş ve 20 bin tl olacağı yönünde herhangi bir çalışma olmadığını söyleyen Milli Savunma Bakanı, konuyla ilgili kararı verecek olan kişinin Recep Tayyip Erdoğan olacağını söyledi.

CUMHURBAŞKANIMIZ DEĞERLENDİRECEK

Milli Savunma Bakanın İsmet Yılmaz, bedelli askerlikle ilgili olarak tüm yetkinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da olacağını, medyada çıkan haberlerin doğru olmadığını ifade etti.

Yılmaz, “Cumhurbaşkanımız yeni dönemde bir değerlendirme yapar, bedelli askerlik olup olmayacağına en doğru şekilde karar verir. Yeni dönemde “eğer ihtiyaç” var derse tasarı Meclis’e gelir diye düşünüyorum” dedi.

İLK ÇALIŞMALARDAN BİRİ BEDELLİ ASKERLİK OLACAK
Bolu’da çeşitli temaslarda bulunan Bakan Yılmaz, basın mensuplarının bedelli sorularına “Sayın 12’inci Cumhurbaşkanımız bedelli askerlikle ilgili değerlendirmenin bir kez daha yapılmasını ve ondan sonra karar verilmesi gerektiğini söyledi. Dolayısıyla sayın Cumhurbaşkanımız 28 Ağustos’tan sonra yemin edip göreve başlayacak. Bu göreve başladıktan sonra yapacağı ilk çalışmalardan birisinin de ülkemizin bedelli askerliğe ihtiyacı olup olmayacağı yönündeki çalışmadır” sözleriyle yanıt verdi.

bedelli-askerlik

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Eğer ihtiyaç var ise bu kapsamda yaşa göre de sayı değişmekle birlikte ama geçmiş dönemdeki gibi aynı yaş sınırında olursa 30 yaş civarında yaklaşık 450 bin civarındaki vatandaşımız haktan faydalanabilecek durumda ama hepsi değil. Ancak şuan da gecikmiş yada bakaya olanların sayısı da henüz 100 bin değil. Yaşı, geçen sefer ki gibi 30 yaş civarında olanların 450 bin, ancak bakaya kalmış olanlar veya yoklama kaçağı olanlar sayısı henüz 100 bine gelmedi. Dolayısıyla bazen 800 bin deniyor ama her ikisi de çok afaki bir rakam. Bakaya kalan yoklama kaçağı olanlar 100 binden aşağı, ancak yaşı 30 civarından aşağı olanlar da 450 binden aşağı. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımız yeni dönemde bir değerlendirme yapar, bedelli askerlik olup olmayacağına en doğru şekilde karar verir. Yeni dönemde eğer “ihtiyaç var” derse tasarı Meclis’e gelir diye düşünüyorum”

“YAŞ 28, ÜCRET 20 BİN TL” YALANLANDI
Bazı medya organlarında çıkan bedelli askerlikte 28 yaş ve 20 bin tl ücretin gerçeği yansıtmadığını belirten Bakan Yılmaz, yine Erdoğan’ı işaret etti: “Hayır öyle bir çalışma olmadı. Bu çalışma sayın Cumhurbaşkanımız görevi devraldıktan sonra yapacağı ve değerlendireceği bir çalışma” diyerek cevapladı.

bedelli-askerlik

bedelli-askerlik

bedelli-askerlik

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz