Son Dakika
12 Aralık 2019 Perşembe

16 Ağustos 2014 Cumartesi, 02:50
Batuhan ÇOLAK
Batuhan ÇOLAK batuhancolak@gmail.com Tüm Yazılar

AKP’nin Yeni Genel Başkanı Kim Olacak

Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasından sonra herkesin merak ettiği soru cevabını buluyor.Edindiğimiz bilgilere göre AKP’nin yeni genel başkanı çoktan belirlendi, sadece kamuoyuna açıklanması geciktiriliyor. İşte merak edilen o isim…

ERDOĞAN, SEÇİMLERDEN ÖNCE KAFASINDAKİ İSMİ BELİRLEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 28 Ağustos 2014 tarihinde görevini Recep Tayyip Erdoğan’a devredecek.

Devir-teslim sonrasında ne yapacağı merak konusu olan Gül, hafta içinde yaptığı açıklamayla “partime geri döneceğim” dedi.

Konu hakkında aylarca konuşmayan Abdullah Gül’ün aniden böyle bir çıkış yapmasının nedeni çok geçmeden anlaşıldı.

Gül’ün mesajı doğrudan Erdoğan’ı ilgilendiriyordu ve “bu partiyi birlikte kurduk, beni dışlayamazsınız” anlamını taşıyordu.

Gül’den böyle bir hamleyi bekleyen Erdoğan ise yerine geçecek adayı aylar öncesinden belirlemişti.

Edindiğimiz bilgilere göre, seçimlerden önce koltuğunu devredeceği isim konusunda Binali Yıldırım, Efkan Ala ve Ahmet Davutoğlu gibi isimler üzerinde duran Erdoğan, kararını Ahmet Davutoğlu’ndan yana kullandı.

Ahmet Davutoğlu, Erdoğan için önemli bir isimdi. Özellikle medya önündeki kontrollü duruşu, kendi fikri yerine Erdoğan’ın yorumlarını söylem haline getirmesi dikkat çekiyordu. Arınç gibi sivri çıkışlarıyla Erdoğan’ı zor durumda bırakmıyor, gündemdeki olaylarda özellikle de Gezi olaylarında Gül gibi Erdoğan’ı eleştirmiyordu. Tüm bu özellikleri ve akademisyen kimliği Davutoğlu’nun değerini Erdoğan’ın gözünde kat be kat atırdı.

Erdoğan için önemli bir konu daha vardı, Davutoğlu ülke içi siyasi tartışmalara çok karışmıyor, Erdoğan ne derse onları uyguluyordu. Erdoğan’ın aradığı sadık insan profiliydi.

ERDOĞAN KONTROLÜ KAYBETMEK İSTEMİYOR

Erdoğan’ın, en kısa zamandaki hayali anayasal düzenleme ile başkanlık sistemini getirmek. Bu geçiş sürecini en iyi şekilde idare edebilmek için de kendisini zor durumda bırakmayacak, devlet adamlığı yönü olan bir isimle çalışmak Erdoğan için en iyi seçenek. Bu ismi de Ahmet Davutoğlu olarak belirleyen Erdoğan, Abdullah Gül’ün kendisi karşısında rakip olmasına fırsat vermek istemiyor.

Bundan dolayı olağan üstü kurultay tarihini devir teslimden bir gün önceye 27 Ağustos 2014 tarihine çekti.

PERŞEMBE GÜNÜ DAVUTOĞLU İSMİ AÇIKLANACAK

21 Ağustos 2014 tarihinde yapılan AKP MKYK toplantısı sonrasında olağanüstü kurultayda partinin Genel Başkan adayı Ahmet Davutoğlu olarak açıklanacak. Genel seçimlere kadar hem parti genel başkanlığı hem de Başbakanlık görevlerini yürütecek Davutoğlu, yurtiçi meseleler hakkında fazla konuşmayacak.

Yeni süreçte Cumhurbaşkanlığı makamının etkinliği ortaya çıkarılacak. Çoğu olayla ilgili Erdoğan’ın yapacağı açıklamalar sonrasında TBMM’de kararlar alınacak, hükümete yakın isimler gündemlerini buna göre belirleyecek.

Erdoğan’ın yakın danışman ekibi görevlerine kaldıkları yerden devam ederek, Davutoğlu ve Erdoğan arasındaki koordinasyonu sağlayacaklar.

Ahmet Davutoğlu’nun konuşma metinlerinin bile şimdiden yazılmaya başladığı ve genel başkan adaylığı konusunda sözlerinin perşembe gününden itibaren medya ile paylaşılacağı edindiğimiz bilgiler arasında.

HEDEF BAŞKANLIK SİSTEMİ

Kısa vadede partinin başına Davutoğlu’nu getirecek olan Erdoğan’ın hayalinda başkanlık sistemi var. Bu sistem sayesinde parlamentonun etkinliğinin ve gücünün belirli bir kısmını “başkanlık makamı” üzerinden sürdürebilmeyi planlıyor.

Erdoğan’ın arzusunun gerçekleşebilmesi için anayasal değişikliğin yapılması şart. Anayasa değişikliği sağlanması durumunda 2015 Genel Seçimleri’nin hüviyeti ve içeriği farklı bir mecraya sürüklenebilir, başkanlık sistemine geçişle ilgili bir sandık daha konularak, genel seçimle birlikte başkanlık sistemi de oylanabilir.

bülent-arınç-ayrılma

abdullah-gül

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.