Kılıçdaroğlu Kurultay Kararı Aldı

14 Ağustos 2014 Perşembe, 22:34

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti içinde yükselen kurultay çağrılarına son noktayı koydu. Kılıçdaroğlu, partisinin Grup Başkanvekili Muharrem İnce’nin genel başkanlık için adaylığını açıklamasının kendisini memnun ettiğini söyleyerek, “Eğer kurultayımız yapılırsa demokratik süre içinde yapılır. Daha önce basın toplantısı yapan arkadaşlara şunu söyledim, ‘kurultayı toplamak istiyorsanız yeterli imzayı getirin ben kurultayı hemen toplayacağım’ diye. Ama anlaşılıyor ki imza toplamakta biraz zorluk çekecekler. Meraklanmasınlar ben kurultayı toplayacağım” dedi.

“İNCE’NİN ADAYLIĞINDAN SON DERECE MEMNUN OLDUM”

Parti içindeki bazı milletvekillerinin kendinin istifasını istemesini ve CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce’nin kurultay çağrısının anımsatılması üzerine Kılıçdaroğlu, “Biz bu ülkeye demokrasiyi getiren bir partiyiz. Çok sesli bir partiyiz aynı zamanda. Ama parti disiplini denilen bir kurala da aynı zamanda sıkı sıkı bağlı olmamız gerektiğini herkesin bilmesi gerekir. Bir arkadaşımız Sayın İnce bugün bir basın toplantısı yaparak genel başkan olacağını ve böyle bir iddiası olduğunu, seçime gireceğini ifade etti. Bundan son derece memnun oldum. Bir arkadaşımızın genel başkan olmak için adaylığını koyması, bizim partimizin ve demokrasinin geleneklerinde vardır. Ben asla ve asla ‘neden genel başkan adayı oldun, ben burada oturuyorum’ gibi bir düşünce içinde olmadım, olmam da, doğru da olmaz zaten. Eğer kurultayımız yapılırsa demokratik süre içinde yapılır. Daha önce basın toplantısı yapan arkadaşlara şunu söyledim, ‘kurultayı toplamak istiyorsanız yeterli imzayı getirin ben kurultayı hemen toplayacağım’ diye. Ama anlaşılıyor ki imza toplamakta biraz zorluk çekecekler. Meraklanmasınlar ben kurultayı toplayacağım” şeklinde konuştu.

chp-kurultay

“HİÇBİR DELEGEYE TELEFON EDİP BANA OY VERİN DİYE BİR ARAYIŞ İÇİNE GİRMEYECEĞİM”

Kılıçdaroğlu, kurultayın yapılacağı tarih konusunda ise “Arkadaşlarla görüştükten sonra karar vereceğiz” ifadesini kullandı.

Daha önce yapılan PM toplantısında olağan kurultay tarihinin 1 yıl ertelendiğinin anımsatılması ve yapılacak kurultayın “olağanüstü kurultay mı” olacağının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, “Elbette, yani. Ya delegelerin oylarıyla kurultay toplanıyor veya Genel Başkan’ın böyle bir yetkisi var. Genel Başkan kurultayı toplantıya çağırabiliyor. Dolayısıyla ben 2. yolu yani Parti Meclisimiz 1 yıl erteledi. 2015 seçimleri dolayısıyla biz kurultayı toplayacağız. Hiç kimsenin endişesi olmasın” dedi.

Kurultayın bir takviminin olacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Zaten o çağrıyı yapınca göreceksiniz” dedi.

Kılıçdaroğlu kurultayda kararı delegenin vereceğinin altını çizerek, “Hiçbir delegeye telefon edip bana oy verin diye bir arayış içine girmeyeceğim. Her delegenin özgürce oy kullanmasını isterim. Her delege sağduyuyla gidecektir sandığa oy kullanacaktır. Başka adaylar da çıkabilir. Çıkmalıdır da. Dolayısıyla hep beraber yarışacağız. Yani demokrasiler de doğal olağan bir şey” değerlendirmesinde bulundu.

İnce’nin yapılacak kurultay da aday olmasının kendisini memnun ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine İnce’yi, Grup Başkanvekilliğinden alma gibi bir düşüncesinin olmadığını aktardı.

muharrem-ince

chp İnce, Kılıçdaroğlunu İstifaya Davet Etti

chpde muhalifler İnce, Kılıçdaroğlunu İstifaya Davet Etti

bah%C3%A7eli k%C4%B1l%C4%B1%C3%A7daro%C4%9Flu İnce, Kılıçdaroğlunu İstifaya Davet Etti

emine %C3%BClker tarhan1 İnce, Kılıçdaroğlunu İstifaya Davet Etti

muharrem ince2 İnce, Kılıçdaroğlunu İstifaya Davet Etti

chp kurultay İnce, Kılıçdaroğlunu İstifaya Davet Etti

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz