Son Dakika
10 Aralık 2019 Salı

İnce, Kılıçdaroğlu’nu İstifaya Davet Etti

14 Ağustos 2014 Perşembe, 14:04

Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki genel başkanlık krizi büyüyor. Partinin üst üste aldığı başarısız sonuçlar ve as kadronun içerisinde CHP ile ilgili olmayan isimlerin dahil edilmesi son dönemde eleştiri konusu olmuştu.

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, twitter’dan partisine çok sert sözlerle yüklenmiş, Kılıçdaroğlu’nu isim vermeden eleştirmişti. İnce bu sefer basın toplantısı düzenleyerek Kemal Kılıçdaroğlu’nu istifaya davet etti. İnce’nin bu çıkışı partide bomba etkisi yaratırken, önceki gün de Emine Ülker Tarhan, Süheyl Batum ve Birgün Ayman Güler istifa çağrısında bulunmuşlardı.

İşte İnce’nin açıklamaları:

“KARAR ORGANLARINI İŞLEVİNİ YİTİRDİ”
Geldiğimiz bu noktada Türkiye’nin kurucu gücü CHP derde derman olamıyor umut olamıyor ve AKP’nin belirlediği gündemde savrulup gidiyor. Ben bu konuşmayı partimin yetkili organlarında yapabilirdim. Yaptım da ama bir yararı olmadığını düşünüyorum artık.Karar organları artık işlevini yitirmiştir. CHP’nin üst organlarında bu konuşmayı yapmanın hiçbir faydası yoktur.

muharrem-ince

Benim böyle bir ortamda itirazlarım şunadır:

– Cumhurbaşkanı adayının tek başına belirlenmesi. Bir üç grup başkanvekiliyiz haberim TV’den oldu.

– Sayın adayın partimizin önemli bir kesimiyle kan uyuşmazlığı olabileceğini düşünmemektir.

– Sandığa gidiş heyecanı bir coşku yaratmak yerine ‘Tıpış tıpış gideceksiniz’ diyerek halkla inatlaşmaktır. Seçmen sandığa koşarak gitmelidir.

“BUNU ÖNGÖREMEMEK SİYASETEN CAHİLLİK”
– Birinci turda çatı aday göstermek matematik bilimiyle ters düşmektir. Ben kapalı kapılar ardında şunu söylemiştim: Birden fazla adayın gösterilmesi katılımı arttırır ve Erdoğan birinci turda seçilemez. ‘Arkadaşlarımızı aday gösterelim katılımı arttıralım’ dedim. Bunu öngörememek siyaseten cahilliktir.

“BU RİSKİN BEDELİ KURULTAYDIR”

Seçim sürecinde sayın başkan risk aldığını söylemiştir. Bence ortada bir yenilgi bir hezimet var. Bu ortamda amacım partimi yıpratmak değildir. Bu riskin bedeli kurultaydır. Sayın başkan partiyi kurultaya çağırmalıdır. Yarıdan bir fazla imza toplandığı anda genel başkanlık zaten düşmüş demektir. Ben abimin, sayın genel başkanımın bu duruma düşmesini istemem. Hemen istifa etmelidir. Sayın genel başkan partiyi hemen kurultaya çağırmalıdır. Ben bugün gördüğüm durum itibarıyla sayın genel başkanın böyle bir tutumda olduğunu düşünüyorum.

ADAY OLACAK MI?

İnce, bir gazetecinin “Aday olacak mısınız?” sorusuna da “Genel başkanlığa aday olacak kişi buna kendisi karar veremez. Partimizin tüzüğünde bu yok. Delegeler karar verir. Aday olunmaz aday gösterilir kişiler” yanıtını verdi.

chp

chpde muhalifler Muharrem İnce Genel Başkanlık Yolunda

bah%C3%A7eli k%C4%B1l%C4%B1%C3%A7daro%C4%9Flu Muharrem İnce Genel Başkanlık Yolunda

emine %C3%BClker tarhan1 Muharrem İnce Genel Başkanlık Yolunda

muharrem ince2 Muharrem İnce Genel Başkanlık Yolunda

chp kurultay Muharrem İnce Genel Başkanlık Yolunda

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.