Son Dakika
20 Ocak 2020 Pazartesi

CHP’de İstifa Sesleri

12 Ağustos 2014 Salı, 14:03

CHP’de muhalefet harekete geçti. Dün başlayan istifa çağrıları bugün en net biçimde gerçekleştirildi. Emine Ülker Tarhan, Nur Serter ve Süheyl Batum gibi isimlerin katılımıyla Meclis’te düzenlenen basın toplantısında Kemal Kılıçdaroğlu istifaya davet edildi.

CHP’DE İSTİFA SESLERİ

Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında adeta kaynayan kazan haline gelen CHP’de sular durulmuyor. Dün, Partinin önemli isimlerinden Muharrem İnce, Süheyl Batum ve Birgün Ayman Güler sert sözlerle Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirmişlerdi.

Bugün Meclis’te yapılan basın toplantısına partinin önemli isimleri katıldı. Baykal döneminin sembollerinden Nur Serter’in hazır bulunduğu toplantıya Emine Ülker Tarhan sözcülük etti. Süheyl Batum’un da katılığı basın toplantısında Kılıçdaroğlu ilk kez bu kadar sert eleştirildi, istifa davet edildi.

İŞTE EMİNE ÜLKER TARHAN TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMALARDAN SATIR BAŞLARI:

DÜNYADA EŞİ YOK
2. tura taşıyabileceğimiz bir seçimi ilk turda kaybettik. Dünyada başka bir parti yoktur ki sonuçlar açıklanmadan havlu atsın. Partilerin kendi görüşlerini anlatarak kitlesini artırmak gibi görevleri olduğu unutulmuştu bu dönem. Gerçek yoktu bir kurgu vardı karşımızda.

KILIÇDAROĞLU ALAY EDİYOR
Girdiğimiz her kabın şeklini alacağız derken o kaba girerseniz ki bu çok tehlikeli… Biz Erdoğan’ın zihniyetini kullanarak kazanmak istemedik, onun yaptıklarını yapmak istemedik. Kendinizce CHP algısı değiştirilmeye çalışılıyor diyebilirsiniz, ama bu algının içine girmek isteyenler olmaz mı? 14 partinin desteğini alan bir adayın aldığı oyun Erdoğan’dan az oy almasını başarı olarak nitelemek CHP’nin aklıyla alay etmektir bence

PARTİDE KONUŞMAMIZ BİLE YASAK
İçinizdeki itiraz ruhuna itiraz edin dendi. Kendinizi tutun dediler. Bu adayı kimin önerdiğini sorgulamamız bile yasaklandı.

CHP’Yİ BU HALE GETİRENLER MUTLU MU
CHP’yi bu hale getirenler mutlu mu? Muhafazakar değerlerle buluşmak muhafazarlaşarak olmazdı. Bir şeyin aslı varken kimse suretine oy vermezdi ki.

ERDOĞAN’IN KAZANACAĞI BELLİYDİ
Baştan bu yarışın galibi Erdoğan sayılırdı zaten, çok üzgünüz. Bu şekilde kaybetmekten çok üzgünüz. Biz uyardık, söyledik ama tehditlerle karşılaştık. Böyle giderse sözde başkanlık, hanedanlık sistemine bu anlayışla engel olunmayacağı aşikardır.

CHP YA KENDİNİ KAYBEDECEK YA DA DEĞİŞECEK
Yeni bir modele dayalı toplumsal muhalefet dinamiği oluşturmak lazımdır. Tüm alanlarda bir restorasyon inşaatına girmek gerekir. Zor şartlar güçlü kadroları bulur çıkartır. CHP’nin programından sürekli ödün verilerek sürdürülen anlayışın sonlanması gerekir. CHP başkası gibi olmak istedi ve kaybetti. Ya kendini kaybedecek ve değişecektir.

KILIÇDAROĞLU İSTİFA ETMELİ
Genel Başkan ve ekibi sadece seçmeni suçlamaktan vazgeçmeli. Makamdan çekilme erdemliğini göstermesi gerekir. Biz sakinleştirici istemiyoruz. Bu seçim sonucu partimizin varlık yoklu sürecine getirdiğini gösterir. Kurultay delegelerimi partimizin geleceğine sahip çımaya çağırıyoruz.

emine-ülker-tarhan

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.