Türk Ocakları’nın Yardım Kampanyası Türkmenlere Ulaştı

08 Ağustos 2014 Cuma, 02:30

Irak ve Suriye’deki iç savaşlar dolayısıyla zor durumda kalıp evlerini barklarını terk etmek zorunda kalan ve bir bakıma sahipsiz kaldıkları için yardım eline muhtaç olan Türkmen kardeşlerimiz için Türk Ocakları Genel Merkezi’nin desteği ile Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’nca açılan “Bugün ve Her Zaman Elini Türkmeneli’ne Uzat” Yardım Kampanyası büyük ilgi gördü.

2860 Sayılı Yardım Toplama Kanunu’nun 7. Ve 10. Maddeleri gereğince İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları’nın görüşleri alınarak Ankara Valiliği’nin 02.07.2014 tarih, 19927 sayılı olurları ile Türkiye genelinde başlatılan kampanyada toplanan nakdi yardımların dağıtımı ile konusunda öncelikle yurt dışı ve yurt içi Türkmen kamplarının ihtiyaç tespiti yapıldı ve ardından Erbil’e gidilerek Türkiye’nin Erbil Konsolosluğu ve AFAD yetkililerinin nezaretinde Türk Ocakları ile Irak Türkmen Cephesi arasında bir protokol (Mutabakat Zaptı) imzalandı:

Irak’ta bulunan Türkmen kamplarına gönderilecek yardımlar bizzat Irak Türkmen Cephesi yetkililerince yerine ulaştırılırken Türkiye sınırları içinde bulunan Irak ve Suriye Türkmenlerine ait kamplarda kalanlara yapılacak yardımlar ise Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz ve Yönetim Kurulu üyeleri ile kampların bulunduğu yerlerdeki Türk Ocakları Şube Başkanlarınca dağıtılacaktır.

Yardım Kampanyası bir yıl süreli olup yardım yapmak isteyenler Türk Ocakları Genel Merkezi Web sayfasında yayınlanmakta olan banka hesap numaralarına para yatırabilirler.

türk-ocakları-yardım-mutabakatı

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz