Doğan Medya’da Neler Oluyor

08 Ağustos 2014 Cuma, 18:58

Doğan Medya Grubu’nda yaşananlar güne bomba gibi düştü. Önce Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu hemen ardından da Radikal Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can istifa etti. Ama olayın zorunlu bir istifa olduğu ortaya çıktı.

HaberDokuz / Özel

ERDOĞAN İÇİN EN BÜYÜK İSİMLERİ KAPI ÖNÜNE KOYDULAR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son yaptığı açıklamalarda Doğan Medya Grubu’nu açıkça hedef göstermesi üzerine sıcak gelişmeler yaşandı. Erdoğan’ın tepkisi ve Doğan Grubu’nun olası yeni vergi cezalarından kurtulmak için medyanın amiral gazetesinde çok konuşulacak bir karar alınmasına yol açtı.

Olayın medyaya “istifa etti” olarak yansıtılması ise Enis Berberoğlu’nun Aydın Doğan’ın gözünde hala sevilen bir isim olması.

DOĞAN’IN DAMADI AKP’Yİ ÖVMÜŞTÜ

Aydın Doğan’ın damadı ve Doğan Medya’nın tepe isimlerinden Mehmet Ali Yalçındağ, AKP döneminde medyaya baskı yapılıp yapılmadığına ilişkin sorulan sorular karşısında şu cevabı vermişti: “Ben AK Parti iktidarı döneminde de medyada yöneticilik yaptım ve daha tek bir gün olsun en ufak bir baskı ya da müdahale görmedim.”

EYÜP CAN DA İSTİFA ETTİ

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu’nun istifasından kısa bir süre sonra Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can’ın da istifa ettiği haberi geldi. Can’ın, Fethullah Gülen cemaatine yakınlığı biliniyordu.

Doğan Medya’da üst üste gelen bu istifalar sonrasında, Aydın Doğan’ın cemaatle arasına mesafe koyacağı ve Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceği bilgileri gelmeye başladı.

Bu değişimin ilk işaretleri günler öncesinden hürriyet internet sitesinden gelmeye başlamıştı. Sitede siyasi haberler geri plana alınırken, manşetlerin büyük çoğunluğu magazin içerikli hale getirilmiş, Erdoğan’a yapılan eleştirel haberler kaldırılmaya başlanmıştı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz