Son Dakika
23 Ocak 2020 Perşembe

ABD, IŞİD’i Vurmaya Başladı

08 Ağustos 2014 Cuma, 17:26

IŞİD’in kendilerine gösterilen alandan çıkmaya başlaması ve Kürt bölgesi olarak adlandırılan Irak’ın kuzeyine ilerlemesi sonrasında ABD, IŞİD’i vurmaya başladı. ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Irak’ta Erbil’i savunan Kürt güvenlik güçleriyle çatışmaya başlayan IŞİD’in Amerikan savaş uçakları ile vurulduğu belirtildi.

HaberDokuz / Özel

LAZER GÜDÜMLÜ BOMBALAR KULLANILIYOR

Uzunca bir süredir IŞİD karşısında sessizliğini koruyan ABD, bugün itibariyle harekete geçti. Obama’nın dün yapmış olduğu ulusa sesleniş konuşmasında IŞİD’in yaptıklarını soykırım olarak nitelendirmesi dikkat çekmişti. Obama’nın bu sözleri askeri müdahalenin her an olabileceğini gösteriyordu.

Yapılan tahminler doğru çıktı ve bugün Irak’taki IŞİD güçlerine karşı ABD Hava Kuvvetlerine bağlı F/A-18 Hornet jetler tarafından nokta atışı yapıldı. Sadece 2 jetin kullanıldığı operasyonda, lazer güdümlü bombaların kullanıldığı açıklandı.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü, Irak’ta Erbil’i savunan Kürt güvenlik güçlerine karşı kullanılan ve bölgedeki ABD personeline yaklaşan IŞİD topçu bataryasının savaş uçakları ile vurulduğunu bildirdi.

PENTAGON: IŞİD DURDURULANA KADAR OPERASYONLAR SÜRECEK

Pentagon’dan yapılan açıklamada, Irak’taki IŞİD varlığı son bulana kadar operasyonların süreceği açıklandı.

Pentagon sözcüsü Amiral John Kirby, “IŞİD’in Kuzey Irak’taki ilerleyişi durduruluncaya kadar saldırılar sürecek” dedi.

OBAMA’DAN VUR EMRİ

IŞİD’in Kürt Bölgesi’ne ilerleyişinin ardından ABD Başkanı Obama’nın hava kuvvetlerine tam yetkiyle “vur” emri verdiği ortaya çıktı. Obama’nın operasyon onayını dün verdiği öğrenildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.