Doğu Türkistan’da Tablo Giderek Vahimleşiyor

06 Ağustos 2014 Çarşamba, 18:28

Çin, Doğu Türkistan’da son 20 yılın en büyük katliamını yapıyor. Düzenlenen hava ve kara operasyonlarında 2 köyün haritadan silindiği ve 2 bin Türk’ün öldürüldüğü bildirildi.
Alınan bilgiye göre Çin askerleri, Yarkent’e bağlı Alışkı ve Handi köylerini tanklarla basarak binlerce kişiyi katletti. Yarkent ilçesinde internet ve tüm iletişim bağlantısı kesilmiş durumda. Yollara barikatlar kuran Çinliler, dışarı kimsenin çıkmasına ve dışarıdan kimsenin bölgeye girmesine izin vermiyor. Yerli halkın sokağa çıkması yasaklanırken evleri tek tek basan Çin askeri, Türkleri tek tek tutukluyor. Ramazan Bayramı ile başlayan katliamda şu ana kadar kaç Türkün katledildiği tam olarak bilinmiyor.

Dünya sessiz kaldı

Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Başkanı Erkinbeğ Uygurtürk, Çin’in yarattığı vahşet sonucu 2 köyün haritadan silindiğini açıkladı. Uygurtürk şunları söyledi: “Ramazan Bayramı’nın birinci günü Doğu Türkistan’ın Kaşgar iline bağlı Yarkent ilçesinde başörtülü kadınları taciz eden Çin askerlerine karşı gelen Uygur Türklerine ateş açılmasıyla meydana gelen olaylarda, Çin askerleri bölgede katliam yaptı.” Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk ise bölgede yaşanan vahşeti şöyle aktardı: “Çin yönetimi bize bayramı zehir etti. Bu, geliyorum denen bir katliamdı ve bağıra bağıra geldi. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan oruç yasağı Doğu Türkistan’da yaşandı ve bu zulmü dünya görmedi. Dünya sessiz kalınca Çin iyice azıttı. Çin burada şunu arzuladı; Oruç yasaklanınca Doğu Türkistanlılar sokağa dökülecek ve katliam için zemin hazırlanacaktı. Ama halk bu oyuna gelmedi. Ancak yine de Çin, Müslümanları öldürmeye devam etti. Ramazan’ın son günü İlişko kasabasında 30 kardeşimiz katledildi. Diğer katliamlardaki ölü sayısı ise bilinmiyor.”

kaynak: yeniçağ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz