Erdoğan’ın Reklam Filmi Yasaklandı

05 Ağustos 2014 Salı, 20:24

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı seçimleri kapsamında hazırlanan reklam filmi Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yasaklandı. Gelen haber üzerine Erdoğan’ın takınacağı tavır şimdiden merak konusu oldu.

HaberDokuz / Özel

BÜYÜK BİR BÜTÇE İLE ÇEKİLDİ

2014 Yerel Seçimleri’nde de Türk bayraklı reklamla büyük tartışmalara yol açan Erdoğan’ın o reklamı da YSK tarafından yasaklanmıştı. Daha sonrasında değiştirilerek tekrar yayınlanan reklam filminde Türk bayrağı kullanılmamıştı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanılan reklam filminin uzun zamandır devam eden çalışmalar sonucunda ortaya çıktı. Profesyonel bir reklam ajansı tarafından hazırlanan reklam filmindeki cast çalışması aylar öncesinden başladı. Özellikle çok açılı ve yüksek çözünürlüklü kameralarla yapılan çekimler önemli bir bütçeyle hazırlandı.

Erdoğan’ın filmin senaryosun hakkında sürekli olarak bilgilendirildiği belirtildi. Son olarak Erdoğan’ın onayına sunulan reklam filminin beğenilmesinin ardından reklamlar televizyonlara verilmeye başlandı.

EZAN SESİ, SECCADE VE DUA
Reklamın yayınlanmasıyla birlikte tartışmalar da beraberinde geldi. Reklamda ezan sesi, seccade ve duanın kullanılması, sembolleştirilmesi, dini değerlerin kullanılması olarak yorumlandı. Bu durum üzerine YSK’dan reklamları durdurma kararı geldi.

İTİRAZ MHP’DEN GELDİ
Erdoğan’ın yeni reklamına itiraz ise MHP’den geldi. MHP adına itirazı Avukat Kürşat Ergün yaptı. Ergün itiraz dilekçesinde “Aday Recep Tayyip Erdoğan lehine hazırlanan ve hali hazırda tüm televizyon ve radyolarda yayında olan reklam filminde ezan sesine ve dua eden kadın görüntüsüne yer veriliyor olması belirtilen hüküm ve Kurulunuz kararlarına açıkça aykırılık içerdiğinden ilgili reklam filminin yasaklanması yönünde karar alınmasını Yüksek Kurulunuzdan saygılarımla arz ederim” ifadelerini kullandı.

MHP’nin itirazını haklı bulan YSK reklamların durdurulması kararına vardı.

REKLAM FİLMİ YENİLEBİLİR
YSK’nın bu kararından sonra Erdoğan’ın aday reklamlarının değiştirileceği bilgisi edinildi. Özellikle reklam çekimlerine ve anlaşmalara ayrılan bütçenin boşa gitmemesi için, reklamda itiraz edilen bölümlerin çıkarılacağı gelen bilgiler arasında.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz