Son Dakika
23 Temmuz 2019 Salı

Irak’ta Genel Af İlan Edildi

02 Temmuz 2014 Çarşamba, 23:49

Irak’ta genel af ilan edildi. Irak Başbakanı Nuri El Maliki, devlete karşı savaşan grupları da kapsayan genel af ilan edildiğini açıkladı.

TELEVİZYONDA AÇIKLADI

Haftalık olarak televizyonda Irak halkına seslenen Başbakan Maliki, Irak ordusuna katılımla ilgili bilgiler verdi. Orduya katılımın günden güne artığını iddia eden Maliki, IŞİD’e karşı savaşma isteyen çok sayıda Iraklının orduya katıldığını söyledi.

Maliki yapmış olduğu konuşmada IŞİD’in ele geçirildiği yerlerin emniyet güçlerin tarafından geri alındığını söylerken, Irak’taki kriz ortamının sona ermesinden sonra düzenli askeri birliklerin yeniden görev yerlerine döneceklerini söyeldi.

GENEL AF İLAN ETTİ

Irak ordusuna karşı savaşan çok sayıda grubun olduğu Irak’ta ilginç bir gelişme  de yaşandı. Televizyondan ulusa seslenen Maliki Irak ordusuna karşı savaşan eli kana bulaşmamış kişilere genel af ilan ettiğini açıkladı. Kanlı olaylara karışanları kapsamayan afla ilgili olarak ülke genelindeki şiddet olaylarının kontrol altına alınmak istendiği bildirildi.

IŞİD’in hilafet devleti ilan ederek, bölge ülkelere “kırmızı daire içindesiniz mesajı” verdiğini kaydeden Maliki, konuşmasında ayrıca, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ni (IKBY) de eleştirdi.

IŞİD, önceki gün, Irak’ta hilafet devleti kurduğunu, örgütün lideri Ebubekir el-Bağdadi’yi de halife ilan ettiğini ve adını İslam Devleti olarak değiştirdiğini duyurmuştu.

HaberDokuz / Özel

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz