Son Dakika
07 Aralık 2019 Cumartesi

Büyükelçiden “Gülen” Açıklaması

30 Mayıs 2014 Cuma, 14:33

ANKARA (ANKA)- Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e veda ziyaretinde bulunan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Fethullah Gülen’in iadesi konusunu değerlendirirken, “Bu aile içi bir mesele. Bu meseleye karışmak istemeyiz. Ancak biz bu ailenin dostuyuz ve bu meselenin iyi sonuçlanmasını istiyoruz” dedi.

riccardione

Ricciardone, Meclis Başkanı Cemil Çiçek’i makamında ziyaret etti. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD’nin Ankara Büyükelçisi, veda turları kapsamında gazetecilerle ve siyasilerle de görüşeceğini belirtti.

Anayasa Mahkemesi’nin Youtube kararının değerlendiren Ricciardone, “Memnuniyetle karşılıyoruz. Biz yargıç değiliz. Türk yasaları önemlidir. İfade özgürlüğünün artması ve ifade özgürlüğünün güçlendirilmesi olumludur” dedi.
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bir soru üzerine Ricciardone, “Türk demokrasisine güveniyoruz. Ciddi Demokrasilerde seçim sonuçlarını hiç kimse tahmin edemez. Türk demokrasisine, hukukuna, seçimlere güveniyoruz. Türk halkı kendi Cumhurbaşkanı’nı seçeceğine inanıyorum ve Türk halkının ‘bu benim adayım, seçildi’ diyecektir” ifadelerini kullandı.

Suriye ile ilgili bir soruya ise Francis Ricciardone, “ABD başkanı açık şekilde konu hakkında konuştu. Konu askeri güçlü birilerini savaşına girmek değildir. ABD Başkanı ABD’nin pozisyonunu açık şekilde açıkladı. Müttefiklerimizle sıkı işbirliği içindeyiz” diye konuştu.

Soma’da yaşanan faciaya yönelik, “Güvenlik bütün demokrasilerde öncelikli gelir. Güvenliği ciddiye alırız, ülkeniz de güvenliği ciddiye alıyor. Bu felaket trajediden birlikte derseler çıkarabiliriz” diye konuşan Ricciardone, Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi konusunu ise, “ Bu aile içi bir mesele. Bu meseleye karışmak istemeyiz. Ancak biz bu ailenin dostuyuz ve bu meselenin iyi sonuçlanmasını istiyoruz” dedi.

(ANKA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.