Okmeydanı Karıştı

23 Mayıs 2014 Cuma, 02:33

Okmeydanı’nda gün içinde başlayan gerginlik Uğur Kurt isimli vatandaşın vurulmasından sonra artarak devam etti.

Bölgedeki bazı terör gruplarının da katıldığı olaylar sonrasında çok sayıda küçük çaplı olay meydana geldi.

Gecenin ilerleyen saatlerine doğru demir bilyelerle parça tesirli haline getirilen ses bombaları kullanıldı. Atılan 3 ayrı bomba sonrasında 9 polis 1 vatandaş yaralandı. Yaralanan vatandaşın hayatini tehlikesinin bulunduğu belirtildi.

okmeydanı-olaylar1

EMNİYET’TEN AÇIKLAMA

İstanbul Emniyet Müdürlüğü daha önce yaptığı açıklamada da “Okmeydanı’nda sabah saatlerinde bir vatandaşımızın yaralanmasını provoke etmeye çalışan şahıslar üzerinde yapılan uygulamada (2) adet pompalı tüfek ve (1) adet ruhsatsız tabanca ele geçirilmiştir. Yine akşam saatlerinde Okmeydanı Şark Kahvesi bölgesinde güvenlik tedbiri alan emniyet güçlerine yönelik el yapımı parça tesirli (3) adet el bombası atılmış, (1)’i ağır olmak üzere (2) vatandaş, (1) emniyet müdürü ve (6) polis memuru yaralanmıştır.” denilmişti.
Gazi Mahallesi’nde göstericiler bir aracı ateşe verdiSancaktepe’de eylemci grubun attığı bir molotof kokteyli zırhlı polis aracına isabet etti.

Gazi Mahallesi İsmetpaşa Caddesi’nde saat 20.30 sıralarında toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, Uğur Kurt’un yaralanmasını protesto ederek yürüyüş yaptı. Göstericiler daha sonra, cadde üzerinde bulunan çöp konteynerlerini yola devirerek barikat kurdu. Bir grup gösterici ise, yol kenarında bulunan bir otomobili yolun ortasına getirerek, aracı ters çevirdi. Göstericiler otomobil ve daha önceden hazırlanan barikatları ateşe verdikten sonra, polis ekiplerine taş ve molotof kokteyli attı. Polis ekipleri, göstericilere panzer ve TOMA ile tazyikli su sıkarak ve gaz bombasıyla müdahale etti. Ekipler, ateşleri ve yanan otomobili TOMA ve panzerdan su sıkarak söndürdü. Yanan otomobil kullanılamaz hale gelirken, göstericiler müdahalenin ardından dağıldı.

SANCAKTEPE’DE OLAYLAR
Sancaktepe Demokrasi Caddesi’nde saat 22.00 sıralarında toplanan bir grup, yollara barikat kurdu. Göstericiler, polise taş ve molotof kokteyli attı. Polis de gruba tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti.

ZIRHLI POLİS ARACI ALEV ALDI
Müdahale sonrası ara sokaklara dağılan grup, yeniden toplandı. Grubun attığı bir molotof, zırhlı polis aracına isabet etti. Alev alan araç TOMA tarafından söndürüldü. Polisin gruplara müdahalesi aralıklarla devam ediyor.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz