Son Dakika
20 Ocak 2020 Pazartesi

Cem Arıtuluk ile Vizyon Kolejini Konuştuk

20 Mayıs 2014 Salı, 17:17

20 yılını eğitim sektörüne adamış, yurt dışına eğitim amaçlı binlerce öğrenciyi göndermiş, genç yaşında büyük başarılar yakalamış bir isim; Cem Arıtuluk…

HaberDokuz.com / Röportaj 

Cem Arıtuluk ismini son günlerde daha fazla duymaya başladık. Bunun en büyük sebebi şüphesiz başında bulunduğu Vizyon Koleji…

“Türkiye’deki eğitim algısını değiştirmek için yola çıktık” diyen Cem Arıtuluk ile Vizyon Kolejini ve bundan sonraki projelerini konuştuk…

cem-arıtuluk-vizyon-koleji1

Cem Bey, sizi daha önce eğitim danışmanlığı, yaşam koçluğu ve eğitim sektöründeki çalışmalarınızla tanıdık. Vizyon Koleji Projesi nasıl ortaya çıktı?
Yaklaşık 20 yıldır eğitim sektörünün içindeyim. Bu süre zarfında ciddi tecrübeler edindiğimiz gibi gençlerimize de eğitim olanakları sağladık. Özellikle yurtdışı eğitimleri için yaptığımız çalışmalardan çok güzel geri dönüşler aldık. Tüm bu güzel başarıların ardından bir taçlandırma, daha doğru bir ifade ile daha kapsamlı bir proje oluşturma kararı aldık. Çocuklarımızın ana sınıfından itibaren yetişip, ülkelerine faydalı bireyler haline gelebilecekleri bir kolej kurma fikri doğdu. Vizyon Koleji düşüncesi işte bu şartlarda ortaya çıktı.

Vizyon Kolejinin medyaya da yansıdığı üzere devasa bir kampüsü var bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?
Vizyon Koleji, ana sınıfından lise son sınıfına kadar eğitim veren bir okul. Burada gençlerimizin birey olma noktasındaki geçiş süreçleri tamamlandığı gibi, toplumdaki statüleri ve kariyer planları da oluşmaya başlıyor. Sıradan bir eğitim sürecinin gençlerimizin içinde taşıdığı potansiyeli heba ettiğini düşünüyorum. Bu sorunları 20 yıllık eğitim tecrübelerimde çok yakından yaşadığım için, öğrencilerin eğitim gördükleri kurumun en doğru şekilde inşaa edilmesini temel hedef olarak belirledik. Vizyon Koleji olarak öğrencilerimize birçok olanak sunuyoruz. Bu imkanlar sayesinde öğrenciler okulu bir zorunluluk olarak görmüyorlar. Teknolojik ve sosyal imkanlar sayesinde eğitimlerini kaliteli zaman geçirerek alıyorlar.

 cem-arıtuluk-röp3

Peki 11.200 m2’lik bir alandan bahsediyoruz, bu şartları sağlamak zor olmadı mı ?
Elbette ciddi zorluklarla karşılaştık. Her aşamasında bizzat içinde bulunduğumuz bu süreçlerde öğrencilerimizin en iyiye ulaşabilmeleri için de büyük fedakarlıklarda bulunduk. Sizin de belirttiğiniz gibi “devasa yaşayan bir kampüs” ortaya çıktı. Bu kampüste kapalı-açık yüzme havuzlarından, spor sahalarına, resim ve sanat atölyelerinden sinema salonuna kadar her şeyi düşündük. Okulumuzu görmeye gelen anne babalar daha önce böyle bir okul görmediklerini belirtirken, öğrenci adaylarımız ise hemen kayıt olmak istiyorlar. Bu güzel geri dönüşler bizleri işimize daha da motive ettiği gibi okulun kuruluşu sürecindeki zorlukları, yorgunlukları unutturuyor.

Vizyon Kolejinin eğitim yapısından biraz bahseder misiniz ?
Eğitim yapımız ve metodumuz uzun yıllardır sektörde edindiğimiz tecrübelerden sonra şekillenmeye başladı. Konunun uzmanı akademisyenlerden destek aldık. Batı’da başarıyla uygulanmış eğitim programlarını inceledik. Uzun yıllardır bu sektörün içinde olmamızdan dolayı eğitim metotları ve pratik uygulamaları yakından tanıma şansımız oldu. Tüm bu tecrübeler Vizyon Kolejinin farklı eğitim yapısını ortaya çıkardı. Bu eğitim yapısı sayesinde çocuklarımız, gençlerimiz sahip olduğu yeteneklerin farkına varıyorlar. Eğitimcilerimiz öğrencilerle bire bir ilgileniyor. Bu sayede Normal eğitim saatlerinin yanında bir nevi kişisel danışmanlık desteği de vermiş oluyoruz. Çocuklarımızın yeteneklerini tespit ettikten sonra dersleri ve çalışma yöntemlerini ayarlıyoruz. Biz bu eğitim modelimize “Potansiyel Odaklı Eğitim Metodu” (POEM) diyoruz.

cem-arıtuluk-röp1

Anlattığınız bu metot büyük bir özveri ve tecrübeyi de gerektirir. POEM’i biraz açar mısınız ?
POEM aslında Türk eğitim modelinin en büyük ihtiyacı… Bugün Türkiye’deki eğitim sisteminde çoğu zaman öğrenci-eğitimci-aile arasında sağlıklı iletişimlerin kurulamadığını görüyoruz. Bunun sonucunda mutsuz bireyler, istemedikleri bir meslek dalında hayatlarını kurabiliyorlar. Mutsuz bir topluma dönüşme süreci böyle başlıyor.

Bizim bu metot ile amacımız; eğitim sürecindeki başarının gençlerimizin bireysel yaşamlarına yansımasını sağlamak ve yetenekleri doğrultusunda meslek tercihlerini gerçekleştirebilmektir. Bu bakımdan eğitimcilerimiz ve bizler konuya büyük önem veriyoruz. Çocuklarımızın tüm sorunlarını yakından takip ediyoruz, potansiyellerini gözlemliyoruz ve ailelerle birlikte çocuklarımızın gelecek yaşantıları üzerinde en doğru yönlendirmeleri yapıyoruz. “Gençlerimize doğru bir şekilde eğitim verilmesi durumunda, başaramayacakları hiçbir şey yoktur” düşüncesini temel felsefe olarak görüyoruz.

 

Yabancı dil eğitimi konusunda Vizyon Kolejinin nasıl bir yaklaşımı var ?
Yabancı dil eğitimi çağımızın en önemli gereksinimlerinin başında geliyor. Küreselleşmeyle birlikte toplumların birbirlerine yakınlaştığı bir süreçte kendi ülkeniz ve çevreniz dışındaki gelişmeleri yakından takip etmeniz bir gereklilik haline dönüştü. Bu yüzden yabancı dil konusuna büyük önem vermekteyiz.

Yabancı dil eğitimi devlet okullarında haftada ortalama 6 saat, kolejlerde haftada 8 saat, Vizyon Kolejinde ise haftada 12 saat+ 3 saat etkinlik olarak 15 saat olarak veriliyor.

Neredeyse normalin iki katı bir eğitimden bahsediyorsunuz, peki öğrenciler bu yoğunluktan nasıl etkileniyorlar ?
Evet dediğiniz gibi normalin iki katı bir yabancı dil eğitiminden bahsediyoruz. İşte Vizyon Kolejinin farkı burada çıkıyor, sıkılmak bir yana öğrenciler yabancı dil öğrenmeyi bir eğlence olarak görüyorlar. “Flexa Eğitim Modeli” dediğimiz yabancı dil eğitimimiz sayesinde öğrencilerimiz İngilizceyi konuşarak öğreniyorlar.

Klasik yabancı dil anlayışlarında ezbere dayalı ve yoğunlaştırılmış, gramere boğulmuş günlük yaşamdan uzak bir yaklaşım sergileniyor. Biz bu durumu tamamen değiştiriyoruz. Öğrencilerimiz Flexa eğitim modeli sayesinde konuşarak, anlayarak ve eğlenerek İngilizce öğreniyorlar. Flexa eğitim modelinin üzerinde durduğu en önemli konu da bu zaten; anlayarak öğrenme. Böylece ezbere dayalı eğitimle bir süre sonra unutulan, gerçek anlamda öğrenilemeyen yabancı dil bizim metodumuzda kalıcı bir şekilde öğreniliyor. Biraz önce de belirttiğim gibi anlayarak öğrenmeyi esas alıyoruz. Öğrencilerimizin etkinlik saatlerinde bile yabancı dil üzerine yoğunlaşmalarını sağlıyoruz.

cem-arıtuluk-röp2

Kolejinizde öne çıkan bir başka konu da teknolojik imkanlar…
Okulumuzun her bölümünde ayrı teknolojiden faydalandık. Öğrencilerimizin en iyi şekilde eğitim alabilmeleri ve bunun yanı sıra sosyal faaliyetlerde bulunabilmeleri için sınıflarımızdan, kapalı spor salonlarımıza kadar her birimimizde gerekli tüm olanakları seferber ettik. Bunun sonucunda teknolojik yönden de başarılı bir kampüs ortaya çıktı. Türkiye’nin önde gelen eğitim teknolojileri şirketi SEBİT’in “Sebit Project School” onayıyla okulumuzun teknolojik olanakları kanıtlanmış oldu.

Bir nevi “akıllı okul” diyebiliriz, peki bu kadar teknolojinin olduğu bir sistemi nasıl kontrol ediyorsunuz ?
O noktada kapsamlı bir kontrol mekanizmasıyla okulumuzun her bölgesindeki internet, kamera, ortam sıcaklıkları, havuz durumu, kapalı spor salonlarının havalandırma durumu gibi konularda anlık veriler sağlıyoruz. Kurduğumuz SEBİT birimi sayesinde okulumuzdaki tüm verileri anlık olarak takip ediyor, eğitim hizmetlerimizi kesintisiz olarak öğrencilerimizle buluşturabiliyoruz. Aynı zamanda öğrencilerimizin güvenliklerini bu birim sayesinde yakından takip ediyoruz.

Gelecekte Vizyon Kolejini nerede görüyorsunuz ?
İstanbul Beylikdüzü’nde açtığımız ilk kolejimizin yoğun ilgi görmesi bizleri gelecek adına daha da heyecanlandırıyor. Vizyon Kolejinin kısa zamanda Türkiye çapında şubelerini açma planımız var. Ankara ve İzmir bu noktada öncelikli hedeflerimiz arasında. İlerleyen yıllarda hedefimiz kendi üniversitemizi kurabilmek.

5 Kelimede Vizyon Kolejini tanımlamak ister misiniz ?
Vizyon, başarı, yenilik, teknoloji ve yetenek…

Son olarak eklemek istedikleriniz…
Vizyon Koleji ile Türkiye’de bir ilki başardığımızı düşünüyorum. Yaşayan, teknolojik ve sosyal imkanları gelişmiş bir kampüs üzerine inşaa edilen, modern eğitim metotlarını kullanan bir okuldan bahsediyoruz. Bu okuldan çıkacak nesillerin Türkiye’nin yarınlarının aydınlık yüzleri olacağına inanıyoruz. Özellikle anne-babaların çocuklarının gelecekleri için Vizyon Kolejinin kampüsünü gelip görmelerini istiyoruz. Çünkü farklı olduğumuz kadar, vizyon sahibi, özgün olduğumuz ölçüde de güçlüyüz. Bizi biz yapan değerlerimizden kopmadan modern ve başarıya ulaşmış eğitim yapımızla çocuklarımızı güzel günlere hazırlıyoruz.

cem-arıtuluk

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.