Maden İşçileri Kanser Tehdidi Altında

19 Mayıs 2014 Pazartesi, 12:13

ANKARA (ANKA) – Türk Akciğer Kanseri Derneği Başkanı Doç. Dr. Ufuk Yılmaz, madenciliğin akciğer kanseriyle ilişkisi bulunan en eski meslek olduğunu belirterek, “Kömür madeni çalışanlarının akciğer sağlığı da özellikle düşünülmelidir. Kömür madeni çalışanları yeraltında sadece, kömür tozuna değil silika, egzoz ve radon gazları gibi kanserojen maddelere de maruz kalmaktadırlar” dedi.
Yılmaz, yaptığı açıklamada, maden işçileri ile boya ve kimya sanayilerinde mesleki olarak maruz kalınan asbest, radon, aromatik hidrokarbonlar, krom, ve nikel gibi bazı kanserojen maddelerin akciğer kanserine yol açtığına dikkat çekti. Madenciliğin, öldürücü hastalıklara neden olduğunu dile getiren Yılmaz, şunları ifade etti:
“Madencilik akciğer kanseriyle ilişkisi olan en eski meslektir. Kömür madeni çalışanlarının akciğer sağlığı da özellikle düşünülmelidir. Kömür madeni çalışanları yeraltında sadece, kömür tozuna değil silika, egzoz ve radon gazları gibi kanserojen maddelere de maruz kalmaktadırlar. Uranyum ve radyum toprak ve kayalarda değişken etkilerde olmakla birlikte sıklıkla bulunabilen elementlerdir. Asbest çıkaran maden işçileri akciğer kanseri risk grubuna girmektedir. Bu risk, maruz kalmadan sonra 35 yıla kadar uzanan bir süreci kapsamaktadır. Asbest maruziyete maruz kalma akciğer kanseri riskini 8 kat artırırken, sigara içenlerde risk 17 kata kadar çıkmaktadır. Gelişmiş ülkelerde asbest kullanımının yasaklandığı, sınırlandırıldığı belirtilmektedir. Almanya’daki uranyum maden işçilerinde radon ve bozunma ürünlerine maruziyetten 15 -20 yıl sonra ak­ciğer kanser riskinde artış izlenmiştir. Radon maruziyeti olan yer altı maden işçi­lerinin değerlendirildiği on bir kohort çalışmasının analizinde kansere bağlı ölümle­rin sigara içmeyenlerde yüzde 70’inin, sigara içenlerde yüzde 39’unun olmak üzere toplamda yüzde 40’ının radona ve ürünlerine bağlı olduğu gösterilmiştir. Dahası akciğer kanserine bağlı tüm ölümlerin sigara içmeyenlerde yüzde 30’unun, sigara içenlerde ise yüzde 11’nin ol­mak üzere toplamda yüzde 10’unun ev içi radona bağlı olabileceği sonucuna va­rılmıştır. İki karsinojenin ortak maruziyeti, riski her bir karsinojenin yalnız maruziyetinden çok daha fazla artırmaktadır.” (ANKA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz