Son Dakika
20 Ocak 2020 Pazartesi

19 Mayıs’ı İptal Edenler Düğünlerde Geziyor

19 Mayıs 2014 Pazartesi, 12:54

Soma’da yaşanan maden faciasından sonra 19 Mayıs törenlerinin iptal edileceği açıklanmıştı. AKP’nin iktidara geldiği 2002’den itibaren sistemli bir şekilde anlam ve öneminden uzaklaştırılan törenlerin “ulusal yas” kapsamında bu sene kutlanmayacak olması kamuoyunca kabul edilebilir bulunmuştu.

19-mayıs-törenleri

HaberDokuz.com / Yorum Haber

Ancak AKP’li milletvekillerinin ve başbakan yardımcılarının katıldığı düğünlerin ertelenmemesi durumun rengini değiştirdi. AKP Erzurum Milletvekili Muhyettin Aksak’ın kızın evlendirdiği düğünde pozlar verilip, bu fotoğrafların sosyal medyada paylaşılması tepkileri beraberinde getirdi.

Maden mateminiz bir gündü 19 Mayıs’tan ne istediniz ?

Düğünlerini erteleme gereği bile duymayanların maden kazasının hemen ardından ilk iş olarak 19 Mayıs törenlerini iptal etmeleri de manidar bulundu. 19 Mayıs’ın bir kutlama yerine anma ve hatırlama amacına uygun olarak hatırlanabileceği gibi güçlü bir ihtimal varken bunun tercih edilmemesi dikkat çekti.

ANITKABİR TAKSİM’DE 2 DAKİKALIK TÖREN

Devlet erkanının katılmadığı Anıtkabir’deki anma törenine sadece Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç ve beraberindekiler katıldı. Tören çok kısa bir sürede tamamlandı.

Taksim’deki tören ise en kısa 19 Mayıs anması olarak tarihe geçti.

Anıta çelenk konduktan sonra, istiklal marşı okundu. Marş biter bitmez 19 mayıs anmasının sonlandırıldığı açıklandı. Bu durum çevredeki vatandaşların ve bazı siyasi partilerin tepkisine yol açtı.

muhyettin-aksak-düğün

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.