Son Dakika
12 Aralık 2019 Perşembe

10 Yaşındaki Çocuğa Yapılanlara Tepki Büyüyor

18 Mayıs 2014 Pazar, 20:41

Gezi eylemleri sırasında polisin vatandaşlara yönelik müdahalesi uzun süre konuşulmuştu. Özellikle Alsancak Kordon boyunda Türk bayraklı Atatürk formalı genç kızlara yönelik polis şiddeti hala hafızalarda…

HaberDokuz.com / ÖZEL HABER

izmir-gözaltı çocuk

Bu görüntülere bir yenisi de daha eklendi. Soma’da yaşanan ve adeta geliyorum diyen faciayı protesto etmek isteyen genci yaşlısı İzmirli vatandaşlara biber gazı ve tomalarla müdahale edildi. Vatandaşların nasıl gözaltına bile alınacağını, kimlerin şüpheli ve tehdit içereceği analizini bile yapamayan bir grup polis 10 yaşındaki çocuğu yaka paça götürmeye çalıştı.

VATANDAŞLARDAN BÜYÜK TEPKİ

Yaşanan bu hengame sorasında 10 yaşındaki çocuğun gözaltına zorla alınmaya çalışılması vatandaşların büyük tepkisi çekti. Tepkinin büyümesi üzerine bazı tecrübeli polisler araya girerek olayı yatıştırdı ve çocuğu serbest bıraktılar. Ancak yaşananlar Türkiye’deki polis şiddetine ilişkin mağduriyeti bir kez daha gözler önüne serdi.

PKK’YA MÜDAHALE YOK

Batı illerinde hükümet karşısı her protesto gösterisine sert müdahalelerde bulunan emniyetin, söz konusu bölücü terör örgütü PKK’nın eylemleri ve protestolarına olduğunda sessiz kalması kafaları karıştırdı. Yandaş medyada ve hükümet kanadından yapılan açıklamalarda “barış sürecine zarar gelmesin” şeklinde savunulan bu olaya hukukçular büyük tepki gösteriyor.

HUKUKA AYKIRI

Sitemiz HaberDokuz’un bilgi aldığı hukukçular; terör örgütünü bez parçasını taşıyanların bile yasa dışı bir suç işlediklerini ve bu yüzden kolluk kuvvetleri tarafından gözaltına alınmaları gerektiğini belirttiler. Bu işlemlerin yapılmak yerine Soma’da hayatını kaybedenleri anma etkinliğine polislerin biber gazıyla müdahale etmesini ve 10 yaşında bir çocuğun gözaltına alınmak istemesinin hukuki bir meşruluğunun olmadığı belirtildi.

PSİKOLOJİK TRAVMA 

10 yaşındaki bir çocuğun maruz kaldığı olay sonrasında altını ıslatmasını yorumlayan psikologlar olayın maddi ve manevi olarak çocuğu yıpratmış olacağını söylediler. Psikologlar, çocuğun hayatında daha önce karşılaşmadığı bu tutum karşısında hapsedilme, ailesinden koparılacağını düşündüğünü ve bu yüzden travma yaşama ihtimalinin çok yüksek olduğunu kaydettiler.

Çocuğun ailesinin ise hukuki süreci başlatarak manevi tazminat davası açmaya hazırlandığı gelen bilgiler arasında.

İŞTE GEZİ OLAYLARI SIRASINDA HAFIZALARA KAZINAN O POLİS ŞİDDETİ !

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.