Son Dakika
07 Aralık 2019 Cumartesi

Madenci Ailelerine 415 TL

17 Mayıs 2014 Cumartesi, 18:18

Soma’da insanların çektiği acı Türkiye’ye yayıldı. Bu acı öyle büyüdü ki sokaklara taştı, insanlar bir araya gelip tepkilerini haykırdılar, yerlerde tekmelendiler, tomalar saldırdı, biber gazı sıkıldı, marketler de dövüldüler…

Son açıklamaya göre 302 kişiyi kurban verdik…Daha acılar dinmeden, cenazeler defnedilmeden para açıklamaları gelmeye başladı. Önce sözde iyi niyetli bankalardan sonrasında hükümetten…

madenci-ailelerine-yardım

HaberDokuz.com / Yorum Haber

Son gelen açıklama ise bu kadar da olmaz dedirtti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, hayatını kaybeden ailelere 415 TL cenaze yardımı yapacaklarını açıkladı.

Meclis kürsülerinde 700 bin TL’lik saatlerin garantisinin kimin üzerine olduğunu tartışanlar bu büyük miktar parayı millete ayırarak tekrar gönüllere taht kurdular !

İŞTE O HABER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Soma’daki maden faciası sonrası yapılacakları NTV’ye anlattı.

Maden faciasında hayatını kaybeden 301 işçinin aileleri ve madenin diğer işçileri için devletin atacağı adımlar belli oldu.

Bakan Çelik, “Ölüm aylığı ile ilgili çalışma yapıyoruz. Yasal boyutuyla şehitlerimize bir defaya mahsus 415 TL cenaze yardımı ödemesi yapılacaktır” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, madenin toplam 2 bin 896 işçisi olduğunu söyledi.

Çelik hayatını kaybeden 301 işçi dışındaki 2 bin 591 işçinin maaşlarının, kısa çalışma ödeneği kapsamında 3 ay süreyle ödeneceğini açıkladı.

Kısa çalışma ödeneği kapsamında son 3 yılda 600 gün primi ödenmiş işçilerin maaşlarının üçte ikisi ödenecek.

Hayatını kaybeden işçilerin ailelerine ölüm aylığı ve ölüm geliri ödemesi için işlemler başladı. Birçok aileyle ilgili resmi işlemler de tamamlandı.

Bakan Çelik’in verdiği bilgiye göre, işlemleri tamamlanan ailelere ortalama bin 400 ile bin 500 lira arasında aylık bağlandı.

Bu rakam hayatını kaybeden işçilerin çocuk sayısına göre değişiyor. Bazı ailelerin alacağı rakam 2 bin lirayı geçiyor.

Bakan Faruk Çelik ölüm aylığı için sosyal güvenlik primi şartını doldurmayan işçi sayısının ilk belirlemelere göre 5 olduğunu açıkladı.

Çelik bu sayı artsa bile tüm işçilerin bu haktan yararlanmasını sağlayacak bir yasal düzenlemeyi acilen Meclis’ten geçireceklerini belirtti.

 

 

 

reza

 

soma-bankalar7

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.