Son Dakika
14 Aralık 2019 Cumartesi

Taksim’deki Anmaya Polis Müdahalesi

15 Mayıs 2014 Perşembe, 01:18
Polis, Taksim’e yürümek isteyen gruba Galatasaray Meydanı’nda müdahale etti.
Tünel’de toplanıp Taksim Meydanı’na doğru yürümek isteyen gruba polis Galatasaray Meydanı’nda müdahale etti.
taksim-soma-müdahalesi

Saat 19.00 sıralarında Tünel’de toplanan kalabalık grup sloganlar ve pankartlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Ancak grubun önü, Galatasaray Meydanı’nda TOMA ve Çevik Kuvvet ekipleri tarafından kesildi. Grup Taksim Meydanı’na yürümekte ısrar edince, polis müdahalesi geldi. Grubun üzerine TOMA’dan tazyikli su ve biber gazı sıkıldı. Caddeyi yoğun bir duman bulutu kapladı. Eylemciler de polise havai fişek ve taşlarla karşılık verdi. Arbede sırasında, tekerlekli sandalyeli bir vatandaş, polisler ile eylemciler arasında kalarak zor anlar yaşadı. İstiklal Caddesi’nde gezintiye çıkan turistler de biber gazından nasibini aldı.

BEBEKLİ AİLENİN ZOR ANLARI

Olaylar sırasında esnaf kepenklerini kapatırken, gazdan etkilenen pek çok kişi de cadde üzerindeki bina ve işyerlerine sığındı. Bebekli bir aile de olayların ortasında kalarak zor anlar yaşadı. Çocuğunu kucaklayan baba, eşiyle birlikte koşarak olay yerinden uzaklaştı.

Göstericiler üç gruba ayrılarak uzun süre polisle karşı karşıya geldi. Arbede sırasında, bir polis helikopteri de cadde üzerinde alçak uçuş yaparak olayları takip etti.

TAKSİM’DE ÇOK SAYIDA GÖZALTI…

Tünel’de toplanıp Taksim Meydanı’na yürümek isteyen gruba polisin müdahale etmesinin ardından, eylemciler Tarlabaşı Bulvarı’na doğru kaçtı. Polisler ile göstericiler arasındaki kovalamaca uzun süre devam etti. Polisin attığı gaz bombasından çevredeki yabancı turistler de etkilendi. Polis, çevredeki işyerlerine sığınan 10’dan fazla göstericiyi gözaltına aldı. Bazı eylemcilerin çantalarından çıktığı iddia edilen molotof kokteylleri de polis tarafından basına gösterildi.

YENİDEN MÜDAHALE

İstiklal Caddesi üzerinde yeniden toplanan bir gruba polis bir kez daha tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Bazı eylemcilerin müdahale öncesi TOMA’nın önüne oturarak protesto gösterisi yaptığı dikkat çekti. Gruptan bazı kişiler, kendilerine müdahale eden polislere havai fişek attı. Uzun süre devam eden olaylar sırasında çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.