Soma Madenlerinin Araştırılmasını AKP Engelledi !

14 Mayıs 2014 Çarşamba, 01:19

Manisa’da yaşanan maden faciası ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Facia yaşanmadan önce de bölgedeki maden ocaklarında çok sayıda işçinin hayatını kaybettiği öğrenildi. Yaşanan bu gelişmeler üzerine 23 Ekim 2013 tarihinde konu Meclis’e getirildi.

CHP, Soma’daki madenlerde meydana gelen iş cinayetlerini Meclis gündemine taşımışlar ve bir araştırma önergesi hazırlamışlardı. 

23 Ekim 2013’te verilen önerge ancak 29 Nisan’da Meclis gündemine gelebildi. 

Sonuç:
CHP, MHP ve BDP’nin “Evet” oylarına karşın, AKP’nin “Hayır” oylarıyla önerge reddedildi. Yani Soma’daki iş cinayetleri için araştırma komisyonu kurulmasını bizzat AKP engelledi.

SEBEBİ ESKİ TEKNOLOJİ VE ŞİRKETLERİN KAR POLİTİKASI

Konuyla ilgili Odatv’ye konuşan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel;“Felaket göz göre göre geliyor Soma’da. Araştırma Komisyonu kurulması AKP oylarıyla reddedildi. Halbuki ayda en az 1 kez böylesi acılar yaşanıyor orada. Bunun sebebi ise eski teknoloji kullanılması ve iş-işçi güvenliğinin hiçe sayılması. Madenler devlet tarafından özel şirketlere kiralanıyor. Ancak şirket “kar” yapmak için, iş-işçi güvenliğinden kesinti yapıyor. Şu an CHP’li 8 milletvekili olarak Soma’ya doğru gidiyoruz.”  dedi.

Soma’ya Özgür Özel ile birlikte; Aykut Erdoğdu, Hasan Ören, Sakine Öz, İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, İzmir Milletvekilleri Musa Çam, Mustafa Moroğlu ve Alaatin Yüksel’in gideceği öğrenildi.

İŞTE O ÖNERGE

CHP’nin 23 Ekim 2013’te Soma’daki iş cinayetlerinin ve ölümlerinin araştırılması için verdiği Meclis Araştırması Önergesi:

soma madenleri önerge1

soma madenleri önerge2

kaynak: Oda TV ve HaberDokuz


soma-holding

manisa'da-son-durum

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz