Web Tasarım

09 Mayıs 2014 Cuma, 15:45

İnternet henüz insanlık tarafından kullanılmaya başlanmadan önce bilgisayarlar, sadece belli başlı işler için üretilmiş basit cihazlardı. Ancak internetin bir nevi icadı ile bilgisayarlar, gerçek değerlerini buldular ve daha işlevsel hale geldiler. Günümüzde hayatın her alanına giren internet, insanların hayatlarını kolaylaştırmak gibi bir rolü üstlenmiş durumdadır. Modern insan ihtiyaçlarının neredeyse tamamına yakınını internet aracılığı ile görmektedir. Online alışveriş ile istediklerini evinde otururken satın almakta, gecenin bir yarısı da olsa çevresinde nerede yemek servisi yapan bir lokanta olduğunu öğrenip sipariş verebilmekte, kendi işinin ciddi bir kısmını internet üzerinden yapmaktadır. Peki, nedir internet üzerinden tüm bu işleri yapabilmemizi sağlayan? Tek başına bilgisayarlar değildir elbette. Öyle olsaydı insanlık interneti, icat etmeye ihtiyaç duymazdı. Global veri alışverişinde bulunabildiğimiz internet de tüm bu zor işleri tek başına kolaylaştıramaz. İnterneti de anlamlı hale getiren web siteleri her ihtiyacımız için bizlere seçenekler sunar.

başar-bilişim

İnternet, hem servis sağlayan ( kullanıcıların girmek istediği siteleri, görmek ve kullanmak istediği dataları kullanıcıya sunmak ) hem de servis alan (sizin internet vasıtasıyla bir şeyler üretip yayınlamanız, örneğin bir siteyi internette yayına sunmanız ) bir oluşumdur. Bu da interneti, dilediğiniz gibi kullanacağınız çok değerli bir iletişim kanalı yapar. Aynı zamanda da size, tüm dünyaya ulaşabilecek bilgi paylaşımının kapılarını açar. İstediğiniz bilgi paylaşımını, kuracağınız web siteleri aracılığı ile yaparsınız.

İnternet sitelerinin görünen tüm içeriklerine web yazılımı adı verilirken web yazılımları ( internet siteleri ) dizayn etme işine web tasarım denir. Web tasarım, bir internet sitesinin tek tek tüm sayfalarının tasarlanması işidir.

Günümüzde web tasarım denince insanların aklına, diğer alanlardaki dizaynırlar geldiği için, web sitelerinin görsel tarafı gelir. Görselliği çekici olan sitelerin iyi tasarlanmış siteler olduğu, tasarımcılarının başarılı olduğu gibi şeyler söylenir. Oysa, web tasarım işinde görsellik kadar web sitesinin içeriği de önemlidir. İyi bir web sitesinin içeriğinin de iyi tasarlanmış olması gerekir. Aslında web tasarım, görselliği ve içeriği iyi kombine edebilme sanatıdır. Web sitelerinin görsel olarak kullanıcıları kendine çekmesi, içerik olarak kullanıcıları tatmin edip kolay bir kullanım sunması beklenir.

Web tasarım Web tasarımı , Adobe Dreamweaver, Adobe Fireworks, Adobe Photoshop, Microsoft Frontpage vb. programlar kullanılarak yapılır. Web tasarım yapılırken grafik tasarım ve arayüz tasarım konularına son derece önem verilmeli, tasarımın her alanında olduğu gibi bu alanlarda da yaratıcılık işin içinde olmalıdır. Zaten web tasarımcısının, her alandaki tasarımcılar gibi, en önemli özelliklerinden biri yaratıcı olmasıdır.

İyi bir web tasarımında birçok özellik olması beklenir. Öncelikle web tasarımdan ilk beklenilen şey site grafiklerinin güzelliği ile göze hitap etmesi, böylece ziyaretçileri görsel bir memnuniyet duymaya yöneltmesidir. Çünkü günümüzde görsel zekâsı gelişmiş bireyler çoğunlukta olduğu için ve sitenin ziyaretçiyle ilk teması göz aracılığı ile olduğu için görsellik önemlidir. Web tasarım, kullanışlı ve kullanıcıyı yönlendirebilir olmalıdır. Web sitelerinde kullanışlılık hem ziyaretçinin istediği işlemi gerçekleştirebilmesi hem de bu işlemi en kolay şekilde gerçekleştirebilmesi anlamı taşır. Bir anlamda sitenin karmaşık olmaması, kullanışlı olması anlamına da gelir. Web tasarım, tasarımı yaptıran kişinin veya kurumun ihtiyacını karşılayabilir olmalıdır. Örneğin bir mobilya satış kurumu için bir web sitesi tasarlanacaksa, sitede satış yapan kurumun ürünlerinin bulunabileceği bir arama motorunun bulunması iyi olacaktır. Son olarak da bir web sitesi tasarlarken en dikkat edilecek unsur, sitenin arama motorlarında üst sıralarda olmasının sağlanmasıdır. Bunun için iyi bir seo çalışması yapılması gerekir. Çünkü insanlar arama motorlarında aradıkları şeyler için genellikle ilk sayfaya bakarlar.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz